Ochrona zdrowia: Onkologia jednak ma być bez ograniczeń

autor: Aleksandra Kurowska19.05.2016, 07:20; Aktualizacja: 19.05.2016, 08:56
lekarz, szpital

2,28 mln zł tyle w 2015 r. dostali lekarze POZ za wystawianie kart DiLOźródło: ShutterStock

Ministerstwo Zdrowia bierze pod uwagę utrzymanie ustawowego zapisu o bezlimitowym leczeniu chorych na raka. W tym tygodniu do konsultacji trafił projekt zmian w pakiecie onkologicznym – nowelizacja ustawy i czterech rozporządzeń. Poszerzają one dostęp do szybkiej ścieżki diagnostyki dla nowych grup pacjentów, ograniczają biurokrację, ale też zmieniają zasady finansowania.

Z ustawy ma zniknąć zapis o bezlimitowym leczeniu – o czym DGP napisał jako pierwszy. Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński przekonywał nas we wtorek, że to tylko porządkowanie przepisów, ponieważ takich rzeczy nie zapisuje się w ustawach, lecz w zarządzeniach. – Nigdzie w ustawach nie ma np. zapisów o limitowaniu porodów, opieki neonatologicznej – tłumaczył Piotr Warczyński. Nadal podkreśla, że kierownictwo resortu nie wyobraża sobie odebrania chorym na raka przyznanych uprawnień. Pojawiły się jednak obawy onkologów i organizacji pacjenckich, że przekazanie decyzji o finansowaniu leczenia prezesowi NFZ może być kiedyś wykorzystane przy szukaniu oszczędności w ochronie zdrowia. Ministerstwo, które nie spodziewało się takiego zamieszania – nie wyklucza usunięcia zapisu, jeśli będzie do niego wiele zastrzeżeń w czasie konsultacji.

W dobre intencje resortu nie wierzy szef sejmowej komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz, który jako minister zdrowia w rządzie PO-PSL wprowadzał pakiet onkologiczny. – W projekcie nowelizacji jest precyzyjnie zapisane, że usuwa się z niej zapisy o bezlimitowym leczeniu osób chorych na raka. Jako minister zdrowia świadomie umieściłem ten zapis, żeby ani prezes NFZ, ani żaden z 16 dyrektorów oddziałów funduszu nie mógł nigdy ograniczyć finansowania onkologii – mówi DGP Arłukowicz.

Wyjaśnia, że chorzy na raka potrzebują natychmiastowego leczenia, dlatego właśnie pierwszy raz w historii zdecydowano o płaceniu placówkom za wszystkich pacjentów, niezależnie od wysokości i poziomu wykorzystania kontraktu z NFZ. – Proponowane przez ministerstwo zmiany to jasny komunikat, że onkologia będzie limitowana – stwierdza były minister.

Podkreśla, że niepokojące są też inne zmiany – likwidacja obowiązku organizowania konsyliów lekarskich w ośrodkach onkologicznych oraz zniesienie oceny jakości lekarzy rodzinnych w rozpoznawaniu nowotworów. – Są to działania, które prowadzą do likwidacji pakietu onkologicznego – oburza się Arłukowicz.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • BwwpM(2016-05-30 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    Balagan, spychówka, dezinformacja , brak refundacji przez MINISTERSTWO zdrowia wielu koniecznych najnowoczesniejszych lwkow ratyjacych zycie pacjentom z rakiem, przede wszystkim, pic nacwodę (nawet w przypadku rechabilitacji). KOLEJKI SKANDALICZNE I ZA MALE SZPITALE. Leczenie panstwowe w Polsce jest daleko w tyle za wieloma europejskimi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane