statystyki

Bazy dezinformacji. System, który nie pomaga leczyć raka

autor: Klara Klinger16.11.2016, 07:36; Aktualizacja: 16.11.2016, 08:49
W Polsce nikt nie gromadzi informacji dotyczących przestrzegania zaleceń terapeutycznych.

W Polsce nikt nie gromadzi informacji dotyczących przestrzegania zaleceń terapeutycznych.źródło: ShutterStock

Dane na temat nowotworów są zbierane, ale nie można z nich skorzystać dla dobra pacjenta.

Pacjent chory na raka nie dowie się, gdzie skutecznie może się leczyć. Lekarz nie sprawdzi skuteczności terapii, którą zastosował. Z kolei minister zdrowia nie dowie się, czy jego polityka walki z rakiem jest efektywna. Wszystko przez to, że dziś istnieją trzy osobne rejestry, które dotyczą onkologii. Żaden ze sobą nie współgra – wynika z najnowszego raportu Fundacji My Pacjenci (FMP).

Największą bazą danych jest Krajowy Rejestr Nowotworów (KRN). Oprócz tego dane zbiera NFZ. Istnieje też System Informatyczny Monitorowania Profilaktyki. Problem polega na tym, że dane są niekompletne. KRN nie może się nimi dzielić ani łączyć z danymi z innych rejestrów. Na przykład z tym, co zbiera NFZ. – Gdyby je połączyć, można by sprawdzić skuteczność leczenia. Gdyby jeszcze spływały tam dane o zgonach, od razu mielibyśmy informację na temat przeżywalności – wylicza Tadeusz Jędrzejczyk, były prezes funduszu.

Autorzy opracowania FMP przekonują, że systemy informatyczne w onkologii są „zamkniętymi twierdzami” pracującymi jedynie na rzecz instytucji, które nimi zarządzają. – Funkcjonują w oderwaniu od pozostałych. Bez możliwości wymiany danych między sobą. Brakuje spojrzenia na nie jak na elementy całego systemu ochrony zdrowia – uważa Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane