statystyki

Ochrona zdrowia: Onkologia jednak ma być bez ograniczeń

autor: Aleksandra Kurowska19.05.2016, 07:20; Aktualizacja: 19.05.2016, 08:56
lekarz, szpital

2,28 mln zł tyle w 2015 r. dostali lekarze POZ za wystawianie kart DiLOźródło: ShutterStock

Ministerstwo Zdrowia bierze pod uwagę utrzymanie ustawowego zapisu o bezlimitowym leczeniu chorych na raka. W tym tygodniu do konsultacji trafił projekt zmian w pakiecie onkologicznym – nowelizacja ustawy i czterech rozporządzeń. Poszerzają one dostęp do szybkiej ścieżki diagnostyki dla nowych grup pacjentów, ograniczają biurokrację, ale też zmieniają zasady finansowania.

Z ustawy ma zniknąć zapis o bezlimitowym leczeniu – o czym DGP napisał jako pierwszy. Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński przekonywał nas we wtorek, że to tylko porządkowanie przepisów, ponieważ takich rzeczy nie zapisuje się w ustawach, lecz w zarządzeniach. – Nigdzie w ustawach nie ma np. zapisów o limitowaniu porodów, opieki neonatologicznej – tłumaczył Piotr Warczyński. Nadal podkreśla, że kierownictwo resortu nie wyobraża sobie odebrania chorym na raka przyznanych uprawnień. Pojawiły się jednak obawy onkologów i organizacji pacjenckich, że przekazanie decyzji o finansowaniu leczenia prezesowi NFZ może być kiedyś wykorzystane przy szukaniu oszczędności w ochronie zdrowia. Ministerstwo, które nie spodziewało się takiego zamieszania – nie wyklucza usunięcia zapisu, jeśli będzie do niego wiele zastrzeżeń w czasie konsultacji.

W dobre intencje resortu nie wierzy szef sejmowej komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz, który jako minister zdrowia w rządzie PO-PSL wprowadzał pakiet onkologiczny. – W projekcie nowelizacji jest precyzyjnie zapisane, że usuwa się z niej zapisy o bezlimitowym leczeniu osób chorych na raka. Jako minister zdrowia świadomie umieściłem ten zapis, żeby ani prezes NFZ, ani żaden z 16 dyrektorów oddziałów funduszu nie mógł nigdy ograniczyć finansowania onkologii – mówi DGP Arłukowicz.

Wyjaśnia, że chorzy na raka potrzebują natychmiastowego leczenia, dlatego właśnie pierwszy raz w historii zdecydowano o płaceniu placówkom za wszystkich pacjentów, niezależnie od wysokości i poziomu wykorzystania kontraktu z NFZ. – Proponowane przez ministerstwo zmiany to jasny komunikat, że onkologia będzie limitowana – stwierdza były minister.

Podkreśla, że niepokojące są też inne zmiany – likwidacja obowiązku organizowania konsyliów lekarskich w ośrodkach onkologicznych oraz zniesienie oceny jakości lekarzy rodzinnych w rozpoznawaniu nowotworów. – Są to działania, które prowadzą do likwidacji pakietu onkologicznego – oburza się Arłukowicz.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • BwwpM(2016-05-30 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    Balagan, spychówka, dezinformacja , brak refundacji przez MINISTERSTWO zdrowia wielu koniecznych najnowoczesniejszych lwkow ratyjacych zycie pacjentom z rakiem, przede wszystkim, pic nacwodę (nawet w przypadku rechabilitacji). KOLEJKI SKANDALICZNE I ZA MALE SZPITALE. Leczenie panstwowe w Polsce jest daleko w tyle za wieloma europejskimi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane