statystyki

Fundusz Wypadkowy: Państwo zapłaci 780 zł za zdarzenie medyczne

autor: Klara Klinger13.04.2016, 07:43; Aktualizacja: 13.04.2016, 10:25
szpital lekarz

Wysokość świadczeń w ramach funduszu wypadkowego wyliczana byłaby w oparciu o procentowy uszczerbek na zdrowiu.źródło: ShutterStock

Państwo chce wypłacać pieniądze pacjentom, którzy ucierpieli podczas leczenia lub zabiegu w szpitalu. Propozycja to 780 zł za każdy 1 proc. uszczerbku na zdrowiu.

Zespół powołany przez ministra zdrowia kończy prace nad projektem ustawy o świadczeniach z tytułu wypadków medycznych. To kolejna próba pozasądowego rozwiązania problemu roszczeń pacjentów, którzy w efekcie szpitalnych zabiegów stracili zdrowie.

Plan jest taki, aby poszkodowani – zamiast brać udział w wieloletnich procesach sądowych – mogli się ubiegać o wypłatę świadczeń ze specjalnego funduszu wypadkowego. Zastąpiłby on obecne komisje ds. zdarzeń medycznych, które działają mniej więcej tak: szpital lub ubezpieczyciel proponują wysokość odszkodowania, a pacjent nie ma możliwości odwołania się od decyzji. W efekcie zdarzało się, że oferowano mu 1 zł za trwałe kalectwo albo 500 zł za śmierć dziecka.

Wysokość świadczeń w ramach funduszu wypadkowego wyliczana byłaby w oparciu o procentowy uszczerbek na zdrowiu. Wstępna propozycja zakłada, że za każdy 1 proc. uszczerbku poszkodowany otrzymywałby 780 zł. Ponadto fundusz wypłacałby renty osobom, które z jakichś powodów nie otrzymały ich z ZUS, a także oferował możliwość rehabilitacji czy leczenia przyspieszającego powrót do zdrowia.

Resort zdrowia chce, aby fundusz zasilany był głównie pieniędzmi pochodzącymi ze składek wpłacanych do niego przez placówki medyczne. Rewolucją jest to, że wypłata świadczenia nie będzie uzależniona od błędu czy winy lekarza bądź innego pracownika. Bo jak wynika z dokładnych badań dokonanych przez Skandynawów, tylko 20 proc. zdarzeń to efekt działania konkretnej osoby. – Czy ktoś zawinił, czy nie, solidarnie powinniśmy takiego pacjenta wspierać – uważa minister Konstanty Radziwiłł, inicjator zmian w przepisach.

Dotychczas nierzadko zdarzało się, że lekarz postępował zgodnie z wszelkimi procedurami, a mimo to pacjent reagował nietypowo i podczas zabiegu lub po nim doznawał uszkodzenia. Wówczas nie należała mu się wypłata odszkodowania, bo nie można było stwierdzić „zdarzenia medycznego niezgodnego z wiedzą”. Nawet jeżeli stawał się niepełnosprawny, to z prawnego punktu widzenia nie należała mu się rekompensata. W nowym systemie otrzyma pieniądze z funduszu.

Konstanty Radziwiłł uważa, że brak szukania winnych może być pierwszym krokiem w odbudowie zaufania chorych do lekarzy. Większa solidarność między jednymi i drugimi pozwoli łatwiej wychwytywać ewentualne błędy i poprawiać jakość usług medycznych.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • x(2016-04-13 08:44) Zgłoś naruszenie 81

  Głupia inicjatywa. Chcą się wykręcić sianem. Zwykle do sądu oddaje się sprawy poważne, gdzie odszkodowania sięgają grubych setek tysięcy albo milionów, a nie 780 zł. za 1 procent. Czyli za smierć 78tys.? Tanio by wam wyszło łapiduchy. "Brak szukania winnych" - widać kto to jest ten nowy minister. Cwaniaczek mafioso zdemoralizowany.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-04-13 10:04) Zgłoś naruszenie 50

  Zgadza się - nowa wycena życia człowieka : 78 tys. PLN . Ubezpieczyciele już zacierają złodziejskie łapki . I nowi właściciele szpitali też . Że dobra zmiana blokuje ? - spoko , przyjdzie jeszcze lepsza zmiana ...

  Odpowiedz
 • asdgfh(2016-04-13 10:26) Zgłoś naruszenie 20

  A co z pozostałymi częściami uszczerbku. Nie można na procenty przeliczyć cierpienia i bólu. NIe wiadomo jak długo pacjent będzie jeszcze cierpiał itd.

  Odpowiedz
 • dziadowizna(2016-04-13 13:40) Zgłoś naruszenie 20

  A UFG za co kosi tyle kasy ? Wszystkie samochody z kratką to ciężarowe i kara za brak OC 5200 zł . To są pieniądze dla Prywatnych Szpitali na leczenie .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane