statystyki

Szybki koniec prywatyzacji szpitali. NFZ do stopniowej likwidacji

autor: Beata Lisowska03.12.2015, 07:36; Aktualizacja: 03.12.2015, 08:19
Resort planuje nowelizację ustawy zdrowotnej, która pozwoli wydłużyć o kolejny rok aneksowanie umów.

Resort planuje nowelizację ustawy zdrowotnej, która pozwoli wydłużyć o kolejny rok aneksowanie umów.źródło: ShutterStock

Nie milkną komentarze po wystąpieniu nowego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w Sejmie. Eksperci z niepokojem przyjęli wiele zapowiedzi działań resortu.

Pierwszą ustawą zdrowotną skierowaną przez resort do Sejmu będzie regulacja dotycząca leków dla seniorów. Zgodnie z nią wszystkie osoby, które ukończyły 75 lat, będą miały prawo do darmowych leków, ale uprawnienie takie nie będzie dotyczyć wszystkich medykamentów. Powstanie bowiem specjalna lista dedykowana seniorom.

– Na początku znajdą się na niej leki tanie i – stosowane tylko u osób starszych, aby zniwelować ryzyko nadużyć – stwierdził w Sejmie Konstanty Radziwiłł.

Jednym z kolejnych posunięć resortu będzie nowelizacja ustawy zdrowotnej, która pozwoli wydłużyć o kolejny rok aneksowanie umów. To oznacza, że konkursy ofert nie odbędą się w połowie czerwca 2016 r., lecz rok później. Nowy szef resortu zdrowia zapowiedział także nowelę ustawy o działalności leczniczej. – Zamierzamy zatrzymać przymus komercjalizacji samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej – stwierdził Konstanty Radziwiłł. A tych podmiotów, które już zostały przekształcone w spółki, nie będzie można prywatyzować – co najmniej 50 proc. udziałów w nich będzie musiało pozostać w rękach publicznych.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane