Nepotyzm niszczy polską medycynę. Nie będzie miał nas kto leczyć?

autor: Mira Suchodolska13.11.2015, 09:00
Lekarz, zdrowie, szpital

Młodzi lekarze zdają sobie sprawę z pewnych ograniczeń związanych z pracą na obczyźnie.źródło: ShutterStock

Klanowość polskiego środowiska lekarskiego to tajemnica poliszynela. Młodzi medycy wskazują nepotyzm jako jedną z ważniejszych przyczyn zapaści systemu kształcenia. A jeśli go nie poprawimy, możemy się spodziewać katastrofy. Nie będzie miał nas kto leczyć.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

  • specjalizant(2016-08-31 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    największy nepotyzm na pradze w wawie , kto zna ten wie kto i jak ogranicza dostęp do specjalizacji (o ironio jak czytam artykuł to mi ręcę opadły )

    Odpowiedz
  • Arni(2016-06-14 00:41) Zgłoś naruszenie 10

    Służba Zdrowia =/= lekarze (lekarze są tylko częścią Służby Zdrowia) Jednak lekarze ciągle o tym zapominają a i decydenci w sprawach SZ (też głownie lekarze) stawiają znak równości tam gdzie go być nie powinno. Artykuł jest tak naprawdę o lekarzach jako środowisku a nie o medycynie czy SZ.

    Odpowiedz
  • Olek(2015-11-17 18:16) Zgłoś naruszenie 41

    Z badanań jakie przeprowadziłem z koniecznosci wynika że 5/8 lekarzy mie odróżnia chorób zgaduje i jest szkodnikami, 2/7 jest leniwa liczy tylko pieniadze, 1/7 chce pomóc i nawet coś się oriętuje.
    Prywatnie czy państwowo nie ma znaczenia. Daleko od noszy od leków i maści. Prędzej organiz sam wydobrzeje.

    Odpowiedz
  • Anna(2015-11-17 13:06) Zgłoś naruszenie 70

    Nepotyzm nie dotyczy jednego zawodu i jednego środowiska. U nas jest zwyczajnie taka "kultura" nepotyczna, od góry do dołu.
    Zaczyna się od samej góry, kiedy partie dorywają się do władzy i wymieniają urzędasów na wszystkich łakomych stanowiskach na "swoich".
    Jak w starym filmie "Sami swoi", czyż nie? Tak było, jest i będzie, bo to taki naród.
    Powstał zaczątek "Służby cywilnej", jak we Francji - co zrobił PiS jak się dorwał poprzednim razem? Natychmiast to skasował.
    Bo politycy nie chcą niezależnych, wykształconych, mądrych urzędników - chcą wykonawców własnych pomysłów i poleceń.
    Nepotyzm niszczy cały kraj, każdą dziedzinę życia, ale niestety, Herkules się u nas nie narodził. :(

    Odpowiedz
  • młoda(2015-11-15 02:09) Zgłoś naruszenie 166

    Ludzie, czy tylko ja uważam, że 2400 za pracę lekarza to tak śmiesznie, że aż strasznie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obserwator(2015-11-14 14:59) Zgłoś naruszenie 111

    wypowiedź dr Grzegorza Religi (syna prof. Religii) w artykule o nepotyzmie: 10/10 :D

    Odpowiedz
  • burak(2015-11-14 09:58) Zgłoś naruszenie 59

    Studenci powini podpisywać weksle jak nie bedą pracować w Polsce min.30 lat to beda musieli ponieść nakłady na ich wykształcenie...?i tak z wszystkimi uczacymi sie na koszt polaków a pracuja za granica.

    Odpowiedz
  • absurd(2015-11-13 22:03) Zgłoś naruszenie 37

    Nie zgadzam sie z autorka. Sam jestem lekarzem, dopiero ropozczynajacym specjalizacje. Ale na litosc boska nie mozna miec wszystkiego od razu, pieniadze w medycynie przychodza wraz z doswiadczeniem i umiejetnosciami negocjacji wlasnego kontraktu ;)
    Druga kwestia jest taka, ze nie moze byc tak, ze 100 "idacych na latwizne" lekarzy robi specjalizacje z dermatologii czy radiologii bo to cieply stolek i pewne pieniadze z prywaty, a internistami zostaje 10ciu z powolania... To jest dopiero absurd i dysproporcja. Moi rowiesnicy nie chca za duzo pracowac, ale pragna bardzo duzo zarabiac. Niestety w zyciu tak nie ma. Jak ktos bedzie dobry w tym co robi i polubi swoja prace, to bedzie mial z tego odpowiednio wysokie zarobki.

    Odpowiedz
  • lulu(2015-11-13 20:41) Zgłoś naruszenie 31

    egzamin LEK można pisać wielokrotnie, nie tylko 3 razy. tylko 3 pierwsze podejścia są darmowe, potem sie płaci

    Odpowiedz
  • konserwa(2015-11-13 16:53) Zgłoś naruszenie 00

    Przed wojną mieliśmy kapitalizm, po wojnie komunizm ewoluujący w socjalizm, po '89 anarchię która ewoluowała sprawnie w faudalizm, cóż w tym wszystkim dziwnego co się dzieje w instytucjach kształcenia? Dopasowały się do "potrzeb rynku". Problemy edukacji w Polsce dotyczą wyłącznie przesunięcia wieku szkolnego w celu zapełnienia rynku pracy oraz słonej zupy w szkole. Przez wiele ostatnich lat resorty edukacji nie były w stanie uporać się z utworzeniem wspólnego opisu kwalifikacji, za co za kilka miesięcy przyjdzie nam oddać do unijnej kasy około 2mld zł, a co dopiero robić im rewolucję w uczelniach medycznych. Rewolucję to trzeba było zrobić w 1989, a nie bawić się w wybaczanie i grube kreski. Teraz to pozostało "przełknąć grudkę w ciepłym szpitalnym mleku" i liczyć na lekarzy z trzeciego świata. W edukację Polską raczej bym nie inwestował, bo to studnia bez dna, a i cel mglisty. Po co nam tylu lekarzy, skoro i tak wyemigrują, a populacja Polaków spadnie po takim czasie do poziomu początku XX wieku.

    Odpowiedz
  • Insidetrader(2015-11-13 16:34) Zgłoś naruszenie 00

    Akurat co do danych demograficznych dotyczących poszczególnych specjalizacji to one są opracowane i dostępne w NIL.
    Czy to ze dzieci lekarzy idą w ich ślady jest naganne? IMHO gorzej gdy biorą się za politykę, vide "młody" Piecha. Wolę klany lekarskie czy prawnicze od politycznych

    Odpowiedz
  • MONIT(2015-11-13 15:25) Zgłoś naruszenie 12

    Lubię absurdy, ale tylko w kabaretach.
    Dostaję skierowanie do specjalisty kardiologa, czekam parę miesięcy, lekarz specjalista robi badania takie same jak lekarz rodzinny, a na specjalistyczne każe mi przyjść za pół roku. A ja dziękuję NIEBU że jakoś funkcjonuję. JAKA RADA: TRZEBA IŚĆ PRYWATNIE.

    Odpowiedz
  • pac-jent(2015-11-13 15:14) Zgłoś naruszenie 02

    Nie głosować na lekarzy - gorzej nie będzie ;)

    Odpowiedz
  • Lila(2015-11-13 13:53) Zgłoś naruszenie 73

    Poinformuję po raz drugi. Bez koneksji zawsze można zostać PATOMORFOLOGIEM. Na 100 miejsc 7 kandydatów, więc LEK wystarczy zdac na najniższa ilość punktów. A potem już zostaje zapierdzi..ać po kilka tysięcy diagnoz miesięcznie za 3000,0 zł na etacie , lub po 2 zety za diagnozę u zaradnego biznesmena/ niekoniecznie lekarza/, który otworzył prywatne laboratorium. Jak nie starcza na chlebuś i miesięczne opłaty to zawsze jest szansa ,że MOPS pomoże.

    Odpowiedz
  • Lila(2015-11-13 13:45) Zgłoś naruszenie 00

    Bez koneksji zawsze można zostać PATOMORFOLOGIEM. Na 100 miejsc 7 kandydatów, więc LEK wystarczy zdac na najniższa ilość punktów. A potem już zostaje zapierdzi..ać po kilka tysięcy diagnoz miesięcznie za 3000,0 zł na etacie , lub po 2 zety za diagnozę u zaradnego biznesmena/ niekoniecznie lekarza/, który otworzył prywatne laboratorium. Jak nie starcza na chlebuś i miesięczne opłaty to zawsze jest szansa ,że MOPS pomoże.

    Odpowiedz
  • Kontemplyta(2015-11-13 12:24) Zgłoś naruszenie 12

    Skończyłem medycynę, i może sie mylę, lecz nie rozumiem tej obsesji specjalizacji. Pracowałem w W.Brytanii i tam się raczej jedzie po medycynę ogólną. Efekt polskiej specjalizacji najlepiej przećwiczyłem na samym sobie: ten sam ból głowy neurolog rozpoznaje jako zespoł Hortona, psychiatra jako zespół urojeniowy, a laryngolog jako zapalenie zatok. Ja sam mam wrażenie, że ból jest od astygmatyzmu w lewym oku i jest wynikiem nie noszenia okularów. Z pewnością specjalistyczna służba zdrowia dała mi tężyznę fizyczną - wyszczuplałem chodząc od gabinetu do gabinetu i nie muszę już wydawać pieniędzy na siłowni. Wyglądam 5 lat młodziej niż rowieśnicy.

    Odpowiedz
  • asqqa(2015-11-13 12:15) Zgłoś naruszenie 14

    "Chyba że bierze dyżury – cztery razy w miesiącu. W niektórych szpitalach klinicznych płacą 400 zł za jeden, czyli w przeliczeniu na stawkę godzinową to 12 zł. Mniej niż w call center" czytam i nie kumam, jak to autorka wyliczyła ? to ile godzin ma ten dyżur bo jeżeli 12h to 400:12 = 33,33 zł jeżeli 24h to 400:24 = 16,66 zł nijak nie wychodzi 12 zł. Jeżeli tak rzetelny jest ten cały artykuł to dziękuję, czy to czasem nie jest tekst, który ma potwierdzić jedynie słuszna i od samego początku przyjętą tezę autora. A na marginesie to obecny stan służby zdrowia jest TRAGICZNY i myślę, że z pewnością nie chodzi tu o wysokość uposażeń lekarzy.

    Odpowiedz
  • abc(2015-11-13 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    8 lat rządów Julii pitery i LEKARKI KOPACZ zrobiło swoje

    NIEGDY WIĘCEJ - PODOBNIE PRAWO SPÓŁDZIELCZE PRZEZ 8 LAT MILIONY ZŁOTYCH NA EKSPERTÓW NADZWYCZAJNA KOMISJA SEJMOWA I CO?!?!?! I NIC WSZYSTIE PROJEKTY DO KOSZa


    skandal - Kukiz Liroy możecie im ode mnie nastukać fizycznie

    Odpowiedz
  • abc(2015-11-13 11:17) Zgłoś naruszenie 21

    wybierajcie jeszcze więcej lekarzy do sejmu! matoły!

    Odpowiedz
  • ABC(2015-11-13 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    BANDYTYZM 21 WIEKU!!!

    ODPOWIEDZIALNI ZA TO POWINNI BYĆ ZAGONIENI DO ROBÓT PUBLICZNYCH

    Odpowiedz