„W sytuacji ogromnego drenażu polskiego budżetu, czyli portfeli nas wszystkich, wynikającego z emigracji dużej rzeszy lekarzy, warto rozważyć projekt, żeby studia medyczne były płatne. Żeby ich koszt był w 100 proc. pokrywany przez państwowe stypendia” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, w odpowiedzi na pytania słuchaczy.

„W sytuacji ogromnego drenażu polskiego budżetu, czyli portfeli nas wszystkich, wynikającego z emigracji dużej rzeszy lekarzy, warto rozważyć projekt, żeby studia medyczne były płatne. Żeby ich koszt był w 100 proc. pokrywany przez państwowe stypendia” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, w odpowiedzi na pytania słuchaczy. „Te stypendia trzeba byłoby przez pewien okres odpracowywać” – zapowiada.

Wicepremier dodaje, że rozpoczął już na ten temat rozmowy z ministrem zdrowia. „Ku mojemu zaskoczeniu z taką inicjatywą występuje wielu rektorów, zwłaszcza uczelni medycznych” – mówi Gowin. Gość RMF FM zaznacza, że „wykształcenie lekarza kosztuje pół miliona złotych, a potem z dyplomem, świeżo upieczony lekarz wsiada na prom i płynie do Szwecji, czy Norwegii”.