Odesłanie dziecka ze szpitala po naradzie z przełożonym? To może być martwy przepis

autor: Beata Lisowska04.11.2015, 16:00
Wymóg wprowadzono po serii tragicznych przypadków odesłania dziecka przez szpital.

Wymóg wprowadzono po serii tragicznych przypadków odesłania dziecka przez szpital.źródło: ShutterStock

Środowisko medyczne krytykuje regulację nakazującą skonsultować odmowę przyjęcia dziecka do szpitala z ordynatorem, jego zastępcą lub kierownikiem oddziału. Twierdzi, że zrealizowanie tego wymogu w wielu przypadkach będzie niewykonalne.

Od 30 września lekarza zobowiązuje do tego par. 13 ust. 5 załącznika do rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1400).

Wymóg wprowadzono po serii tragicznych przypadków odesłania dziecka przez szpital, które kończyły się śmiercią malucha. Przepis, choć działa od niedawna, już wywołał wiele kontrowersji.

– Jest on jest zupełnie oderwany od rzeczywistości i zdestabilizuje funkcjonowanie oddziałów zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie jest nieliczna obsada lekarska. To jest niemożliwe, żeby ordynator przez całą dobę odpowiadał za przyjęcia dzieci do szpitala – podkreśla prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • jakijak(2015-11-05 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    Dodatkowo - trudno wywniskowac, czy chodzi jedynie o szpitale pediatryczne, czy też nie. Jakoś nie widzę [pomijając sytuację ratowania zycia], jak rodzic przychodzi z noworodkiem na oddział chirurgii dla dorosłych - i odesłać można po konsultacji z ordynatorem

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane