statystyki

Odesłanie dziecka ze szpitala po naradzie z przełożonym? To może być martwy przepis

autor: Beata Lisowska04.11.2015, 16:00
Wymóg wprowadzono po serii tragicznych przypadków odesłania dziecka przez szpital.

Wymóg wprowadzono po serii tragicznych przypadków odesłania dziecka przez szpital.źródło: ShutterStock

Środowisko medyczne krytykuje regulację nakazującą skonsultować odmowę przyjęcia dziecka do szpitala z ordynatorem, jego zastępcą lub kierownikiem oddziału. Twierdzi, że zrealizowanie tego wymogu w wielu przypadkach będzie niewykonalne.

Od 30 września lekarza zobowiązuje do tego par. 13 ust. 5 załącznika do rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1400).

Wymóg wprowadzono po serii tragicznych przypadków odesłania dziecka przez szpital, które kończyły się śmiercią malucha. Przepis, choć działa od niedawna, już wywołał wiele kontrowersji.

– Jest on jest zupełnie oderwany od rzeczywistości i zdestabilizuje funkcjonowanie oddziałów zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie jest nieliczna obsada lekarska. To jest niemożliwe, żeby ordynator przez całą dobę odpowiadał za przyjęcia dzieci do szpitala – podkreśla prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • jakijak(2015-11-05 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    Dodatkowo - trudno wywniskowac, czy chodzi jedynie o szpitale pediatryczne, czy też nie. Jakoś nie widzę [pomijając sytuację ratowania zycia], jak rodzic przychodzi z noworodkiem na oddział chirurgii dla dorosłych - i odesłać można po konsultacji z ordynatorem

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane