statystyki

Od dziś można ocenić swojego lekarza. Oficjalnie

autor: Klara Klinger05.11.2015, 07:26; Aktualizacja: 05.11.2015, 09:24
Ankieta składa się z 22 pytań, a jej wypełnienie – jak informują urzędnicy funduszu – zajmie około czterech minut.

Ankieta składa się z 22 pytań, a jej wypełnienie – jak informują urzędnicy funduszu – zajmie około czterech minut.źródło: ShutterStock

Rusza pilotażowy program, dzięki któremu chorzy będą mogli oceniać pracę swoich lekarzy rodzinnych. Ankieta jest już dostępna na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Udział w badaniu będzie mógł wziąć każdy, kto korzystał z podstawowej opieki zdrowotnej w ostatnich 12 miesiącach. W kolejnym etapie chorzy mają mieć możliwość wyrażenia swojej opinii o pracy specjalistów.

– Chcemy premiować jakość i dostępność świadczeń, a jednym z narzędzi oceny ma być opinia pacjentów dotycząca opieki i usług – tłumaczy nowy pomysł prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk.

Ankieta składa się z 22 pytań, a jej wypełnienie – jak informują urzędnicy funduszu – zajmie około czterech minut. Pytania dotyczą przede wszystkim spraw organizacyjnych – urzędnicy chcą wiedzieć m.in. co najważniejsze było dla pacjenta, gdy korzystał ze świadczeń medycznych, czy w sposób zrozumiały udzielono mu informacji o stanie zdrowia, sposobu i trybu leczenia, a także proszą o ocenę – w skali od 1 do 5 – uprzejmości osób zatrudnionych w rejestracji.

Wypełniający będzie mógł wskazać, o jaką placówkę chodzi, przy czym nie będzie miał takiego obowiązku. Ankieta w ramach pilotażu będzie dostępna tylko na stronie internetowej funduszu, jednak już za trzy tygodnie jej wersja papierowa zostanie też rozkolportowana w oddziałach funduszu.

Jak podkreśla NFZ, celem badania jest wdrożenie w przyszłości rozwiązań usprawniających organizację udzielania świadczeń medycznych. Sposób ich udzielania mógłby być jednym z kryteriów branych pod uwagę przy określaniu wskaźnika korygującego, umożliwiającego dodatkowe finansowanie, rodzaj premii dla najlepiej ocenianych podmiotów.


Pozostało 17% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • sn(2015-11-05 13:03) Zgłoś naruszenie 10

  Chyba pacjenci mogą dużo napisać o Szpitalu Bielańskim W-wa o rejestracji do specjalistów terminach ,jakości leczenia , skuteczności, stosunku do pacjenta itp. Przyjmowania i ustalania terminów przez Panie z za lady czy okienka. Ta firma działa jakby nie było nadzoru szefa, jego kontroli podległego personelu.

  Odpowiedz
 • obserwator(2015-11-07 11:22) Zgłoś naruszenie 11

  Anonimowo, bez hamulców, bez konsekwencji.
  Jad, złośliwośc, zawiść, bezinteresowna nienawiść, polactwo - obywatel Szmaciak rusza do boju. BRAWO !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane