Osoby obłożnie chore bez dostępu do historii leczenia

autor: Beata Lisowska23.06.2015, 07:30; Aktualizacja: 23.06.2015, 08:24
komputer-haker-internet

Do ZIP można zalogować się, jeśli się ma specjalne hasło.źródło: ShutterStock

Od prawie dwóch lat pacjenci mogą sprawdzić, jakich świadczeń udzielił im NFZ. Służy do tego specjalny portal – Zintegrowany Informator Pacjenta. Dostępu do tych danych są jednak pozbawione osoby unieruchomione w domu.

Wszystko dlatego, że do ZIP można zalogować się, jeśli się ma specjalne hasło, które NFZ wydaje zainteresowanemu na jego wniosek. Przy czym osoby obłożnie chore nie mogą skorzystać z pomocy pełnomocnika.

NFZ nie zgadza się na wydawanie hasła osobom trzecim, powołując się na par. 6 ust. 1 rozporządzenia ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu, trybu i terminów występowania do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz udostępniania przez NFZ świadczeniobiorcy informacji o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej oraz udzielanych mu świadczeń zdrowotnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 1505). Zgodnie z nim dane dostępowe do ZIP odbiera się osobiście po okazaniu dowodu tożsamości. Inną możliwością jest wystąpienie przez pacjenta z wnioskiem o przekazanie historii leczenia. Podstawę do tego daje art. 192 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581).


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane