Osoby obłożnie chore bez dostępu do historii leczenia

autor: Beata Lisowska23.06.2015, 07:30; Aktualizacja: 23.06.2015, 08:24
komputer-haker-internet

Do ZIP można zalogować się, jeśli się ma specjalne hasło.źródło: ShutterStock

Od prawie dwóch lat pacjenci mogą sprawdzić, jakich świadczeń udzielił im NFZ. Służy do tego specjalny portal – Zintegrowany Informator Pacjenta. Dostępu do tych danych są jednak pozbawione osoby unieruchomione w domu.

Wszystko dlatego, że do ZIP można zalogować się, jeśli się ma specjalne hasło, które NFZ wydaje zainteresowanemu na jego wniosek. Przy czym osoby obłożnie chore nie mogą skorzystać z pomocy pełnomocnika.

NFZ nie zgadza się na wydawanie hasła osobom trzecim, powołując się na par. 6 ust. 1 rozporządzenia ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu, trybu i terminów występowania do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz udostępniania przez NFZ świadczeniobiorcy informacji o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej oraz udzielanych mu świadczeń zdrowotnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 1505). Zgodnie z nim dane dostępowe do ZIP odbiera się osobiście po okazaniu dowodu tożsamości. Inną możliwością jest wystąpienie przez pacjenta z wnioskiem o przekazanie historii leczenia. Podstawę do tego daje art. 192 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581).


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane