statystyki

NFZ obniża wycenę diagnostyki raka. Zyskają pacjenci?

autor: Klara Klinger, Dominika Sikora27.11.2014, 07:00; Aktualizacja: 27.11.2014, 07:35
Leczenie raka

Leczenie rakaźródło: DGP

Stracą szpitale, mogą zyskać pacjenci. Zwiększy się dostępność do leczenia. NFZ obniża wycenę diagnostyki raka. Resort zdrowia tłumaczy: placówki będą lepiej zarządzać pieniędzmi.

Od stycznia osoby z podejrzeniem raka otrzymają specjalną kartę. Jeśli diagnoza się potwierdzi, trafią do szpitala, gdzie zostanie im ustalony indywidualny plan leczenia. Chorzy będą mieli kontakt z koordynatorem ich leczenia. To wszystko wymaga zmiany finansowania świadczeń onkologicznych. Eksperci przeanalizowali propozycje NFZ. Porównano m.in. wycenę diagnozy wstępnej i pogłębionej w przypadku kilku rodzajów raka. Tylko przy raku płuc zmiana jest in plus (w odniesieniu do diagnozy pogłębionej). Dziś NFZ płaci za nią 726,75 zł. Po zmianach będzie to 675,75 zł więcej. Przy reszcie nowotworów wycena diagnozy jest obniżona. Szczególnie przy raku jądra. W tym przypadku koszt diagnozy pogłębionej to 497,25 zł, od stycznia 2015 r. – 0 zł. Przy chłoniaku wycena diagnozy wstępnej spada z 265,05 zł do 55,25 zł.

Resort zdrowia tłumaczy, że do szpitala ma trafić już przebadany pacjent. A mniejsza wycena ma skłonić placówki do bardziej gospodarnego podejścia.

Onkologiczną rewolucję odczują nie tylko pacjenci

Narodowy Fundusz Zdrowia obniża wyceny świadczeń onkologicznych. Najwięcej pieniędzy przepadnie placówkom przyjmującym chorych z nowotworem piersi – obecnie za opiekę i leczenie radykalne szpital otrzymuje 32,4 tys. zł za pacjenta. Po zmianach zaproponowanych przez NFZ będzie to 19,9 tys. zł, czyli o 38 proc. mniej. Na drugim miejscu plasuje się rak głowy i szyi – tu refundacja będzie niższa o 37 proc. Tak przynajmniej wynika z analizy zarządzeń NFZ w sprawie warunków umów leczenia szpitalnego przygotowanej przez Kancelarię Doradczą Rafała Janiszewskiego, eksperta ds. ochrony zdrowia.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • confused(2014-11-27 11:46) Zgłoś naruszenie 00

  Przyjmą więcej pacjentów. To chyba dobrze, prawda?

  Odpowiedz
 • Doktor Dom(2014-11-27 17:49) Zgłoś naruszenie 00

  Tz, uczynią diagnostykę onko tak niedochodową że szpital będzie miał do wyboru albo diagnozować albo wpędzać się w długi i zostać zamkniętym. NFZ po prostu liczy że zmusi on w ten sposób samorządy do subwencjonowania upadających szpitali. A że będzie mniej wydawał to pozwoli mu to na dodatkowe 2-3 lata agonii. Oby do wyborów, niech się martwią następni...

  Odpowiedz
 • logik(2014-11-27 18:46) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego tylko o marne 37% - niech obniża o 75% - wtedy jeszcze bardziej zmotywują szpitale do rozsądnego gospodarowania. Zastanawia też dlaczego tej genialnej zasady: mniejsza zapłata - lepsza wydajność urzędnicy NFZ nie stosują do siebie.
  Głosząc publicznie takie absurdy demonstrują głęboką pogardę do społeczeństwa k

  Odpowiedz
 • SAMA SOBIE POMOGŁAM(2014-11-27 19:31) Zgłoś naruszenie 00

  MASIĘ,ŻE LUDZIE LICZĄ NA SŁUŻBĘ "ZDROWIA", A NIE NA SIEBIE!!!

  Odpowiedz
 • Lara(2014-12-03 14:21) Zgłoś naruszenie 00

  Nieuleczalnie chory kraj ! Już się nawet czytać nie chce. Tu pakiet Arłukowicza , a tu dramatycznie obcięte nakłady na chorych na raka. Przecież to się kupy nie trzyma. BEZNADZIEJB\NIE CHORY KRAJ!

  Odpowiedz
 • Lara(2014-12-03 14:22) Zgłoś naruszenie 00

  Nieuleczalnie chory kraj ! Już się nawet czytać nie chce. Tu pakiet Arłukowicza , a tu dramatycznie obcięte nakłady na chorych na raka. Przecież to się kupy nie trzyma. BEZNADZIEJNIE CHORY KRAJ!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane