Na wykazach mają się też pojawić 84 nowe produkty apteczne. Refundowany ma być m.in. lek zawierający lipegfilgrastim, stosowany u niektórych pacjentów leczonych chemioterapią cytotoksyczną z powodu nowotworów złośliwych.
Z listy znikną zaś 52 inne farmaceutyki, do których dotychczas dopłacał NFZ. To efekt wygaśnięcia ich decyzji refundacyjnych. Jak poinformował resort zdrowia, firmy farmaceutyczne, które je produkują, wnioskowały o skrócenie refundacji lub nie wystąpiły o jej kontynuację. Siedem innych produktów będzie nadal refundowanych, ale w węższym zakresie.
Dla 186 leków resort zdrowia obniżył urzędową cenę. Maksymalna obniżka wyniesie prawie 79 zł. Trzydzieści innych zaś podrożało (od 0,22 do 9,53 zł). W efekcie zmienią się także dopłaty pacjentów. Do 489 farmaceutyków chorzy dopłacą z własnej kieszeni mniej (od 1 grosza do prawie 87 zł). Z kolei do 300 innych produktów dopłaty wzrosną (maksymalnie o około 70 zł).
Lista leków, do których dopłaca NFZ, jest nowelizowana co dwa miesiące. Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, przygotowany przez ministra zdrowia, przewiduje, że zmiany na wykazach będą dokonywane rzadziej – raz na kwartał.