Nowe leki na padaczkę, Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc oraz tańsze terapie przeciwbólowe. Od 1 maja weszła w życie nowa lista refundacyjna.

Dyrektor departamentu polityki lekowej w Ministerstwie Zdrowia Artur Fałek powiedział IAR, że w nowym wykazie zostało dodanych 117 nowych produktów, 46 wykreślono. Do najważniejszych zmian należy wprowadzenie kolejnego leku na padaczkę. Jest on stosowany w przypadku braku kontroli napadów lub nietolerancji leczenia innymi preparatami.

Fałek dodał, że refundowany będzie złożony lek przeciwbólowy zawierający tramadol i paracetamol. Jest on wykorzystywany w leczeniu bólu nowotworowego oraz bólu o umiarkowanym i dużym nasileniu.

Refundowane będą również: preparat zapobiegający inwazyjnym zakażeniom grzybiczym u pacjentów po przeszczepieniu szpiku oraz lek stosowany u chorych na raka z przerzutami do kości.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że każdy aptekarz ma obowiązek wydać na życzenie pacjenta tańszy odpowiednik leku refundowanego. Oczywiście, jeżeli lekarz nie zastrzegł na recepcie braku takiej możliwości. Resort uruchomił też infolinię o tańszych zamiennikach leków refundowanych.