Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz wyjaśniła, że od początku roku NFZ zachęca specjalistów do przeprowadzania zabiegów w ramach porad i wizyt w przychodniach. Efekty są już widoczne. W pierwszym półroczu o 230 tysięcy wzrosła liczba takich świadczeń w ambulatoriach, a o 30 tysięcy zmniejszyła się liczba tych procedur w szpitalach. Agnieszka Pachciarz dodała, że środki zaoszczędzone dzięki przesunięciu drobnych zabiegów do ambulatoriów są przeznaczane na poważniejsze operacje wykonywane w warunkach szpitalnych. 

Agnieszka Pachciarz podkreśliła, że zabiegi w ambulatoriach są bezpieczniejsze, bo zmniejszają ryzyko zakażeń wewnątrzszpitalnych.
Od przyszłego roku NFZ w kontraktach zawieranych na specjalistyczną opiekę będą wydzielone środki na zabiegi. Fundusz zwróci się też do ministerstwa zdrowia o zmianę w koszyku świadczeń, aby rozszerzyć listę świadczeń, które mogą być wykonywane nie tylko w szpitalach, ale również w warunkach ambulatoryjnych. To lekarz będzie decydował, czy dany pacjent wymaga hospitalizacji.