Za leczenie zapłacisz z własnej kieszeni

autor: Klara Klinger, Grzegorz Osiecki20.05.2013, 07:45; Aktualizacja: 20.05.2013, 07:47
Resort zdrowia wraca do pomysłu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Resort zdrowia wraca do pomysłu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.źródło: ShutterStock

Resort zdrowia ustami wiceministra Sławomira Neumanna oficjalnie potwierdził: chce ograniczyć koszyk świadczeń gwarantowanych. Oznacza to zmniejszenie zakresu bezpłatnych usług medycznych w ramach składki zdrowotnej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (39)

  • eee(2013-05-20 08:02) Zgłoś naruszenie 00

    Ja się kompletnie nie zgadzam z orijektem zmian przedstawionym przez ministra. Nie zmniejszona składka za zmniejszone świadczenia jest po prostu złodziejstwem. Mówienie, że większość i tak płaci za prywatne lecznie. Nikt nie robo tego że chce tylko po prostu nie ma wyboru jeśli do specjalisty musi czekać np. 3 lata (endokrynolog chociażby). Ciekawe też z czego dopłacą emeryci i renciści czyli osoby najbardziej schorowane a co za tym idzie nahbardziej zainteresowane. TO SIĘ NAZYWA EUTANAZJA W ŚWIETLE PRAWA PANIE MISTRZE. Obecna władza to najgorsze dno jakie było w Polsce do tej pory.

    Odpowiedz
  • mc(2013-05-20 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    Pomysł, który tak czy inaczej oznacza podwyżkę składki zdrowotnej. Nie ma bowiem różnicy, czy podwyższą składkę obowiązkową płaconą do ZUS przy zachowaniu obecna koszyka świadczeń gwarantowanych, czy ich zakres ograniczą, każąc mi się doubezpieczyć. Chociaż znając życie to drugie wyjdzie zdecydowanie drożej zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę rodziny wielodzietne, gdzie trzeba będzie ubezpieczyć każdego członka rodziny osobno.

    Odpowiedz
  • Jan(2013-05-20 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    i tak wiekszosc robi zabiegi prywatnie bo czekanie na operację zaćmy 5 lat doprowadzi do slepoty , a podatek z mojej emerytury niech zostawią dla mnie

    Odpowiedz
  • wjw(2013-05-20 11:54) Zgłoś naruszenie 00

    A teraz to niby z czyjej kieszeni płacę haracz - podatek pt. składka zdrowotna ?
    To w takim razie chyba wystarcza tylko na pensje a na leczenie to już nie.
    Od kiedy wieś zacznie płacić jak wszyscy inni bo korzysta to owszem jak inni.

    Odpowiedz
  • PODATNIK(2013-05-20 13:44) Zgłoś naruszenie 00

    niech pacjent placi ale lekarze i szpitale wystawia rachunek ktory moge odpisac calkowicie od podatku nie tam pare groszy tylko cala kwote jaka bedzie obejmowac moje leczenie.od lat lecze zeby tylko prywatnie bo lekarze na kase chorych nie wszystko wykonuja a wrcz nie chca nie wiem dlaczego i nie wytawiaja zadnego pokwitowania!!! O ZGROZO CZYSTA KASE DO KIESZENI a dlaczego nie daja zadnego pokwitowania to jest CZYSTA KRADZIEZ W BIALM KITLU i gdzie urzad skarbowy? a brak teraz rzadowi kasy no to lup tych najbiedniejszych. JA sie pytam dlaczego pani w sklepiku ktora sprzedaje chlebek za 1,90 daje mi pokwitowanie a w gabinetach lekarskich ktorzy za wejscie kasuja 100 zl. nie chyba ten narod jest nienormalny. A URZAD SKARBOWY NIE ZAPYTA SKAD MAJA KASE NA BUDOWE EXSKLUZYWNYCH DOMKOW SPRZEDARZ KILKU DZIALEK: TO JEST TAKIE PRAWO !!!

    Odpowiedz
  • Franek(2013-05-20 14:08) Zgłoś naruszenie 00

    Składka zdrowotna wyłącznie na leki , utrzymanie szpitali.Wynagrodzenia służby zdrowia w/g średniej płacy z możliwością dorobienia w prywatnych
    praktykach.Koniec z kontraktami zawieranymi z prywatną służbą zdrowia,
    mają się utrzymywać z opłat prywatnych pacjentów.Powyższą działalność
    powinny wnikliwie zbadać powołane służby.Pomysły amatorów Ministerstwa Zdrowia opłacanych z naszych składek są żałosne i warte
    pociągnięcia do odpowiedzialności.

    Odpowiedz
  • iwa(2013-05-20 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    ograniczyć bezpłatne korzystanie dla osób gdzie w rodzinie jeden pracuje a 4 korzysta.Ja płacę mój mąż płaci syn też więc powinno się należeć więcej ztej bezpłatnej służby zdrowia,a na nic nie starcza,bo rzeczywiście osób korzystających jest mnóstwo a płacących malutko.

    Odpowiedz
  • Spokojnie ja slucham TV Trwam,nie przeszkadzac !(2013-05-20 15:50) Zgłoś naruszenie 00

    A ja zamiast propagandy czytam,ogladam,slucham niezaleznych mediow:
    TV Trwam,Radio Maryja,Niezalezna,pl,Gazeta Polska,pl, Tv Republika

    Odpowiedz
  • Ja(2013-05-20 16:41) Zgłoś naruszenie 00

    Świadczenia w dół (zostawić 10% z tego co jest) i składka w dół (równa dla wszystkich - średnio żeby była 1/50 tego co jest).

    Odpowiedz
  • EWA(2013-05-20 16:52) Zgłoś naruszenie 00

    1. skoro opieka zdrowotna jest bezpłatna - to dlaczego od lat płacę składkę? Dlaczego to patologiczne państwo okrada mnie całe życie, a parszywe pasożyty - rolnicy - nie są okradani ???
    2. wobec powyższego ŻADAM zwrotu zapłaconych przez mnie składek "zdrowotnych" albo pozbawienia rolników prawa do korzystania z publicznej służby zdrowia
    3. jak są rozliczane świadczenia zdrowotne, skoro wszędzie czytam o marnowaniu pieniędzy przez słuzbę zdrowia?

    PATOLOGIA, PATOLOGIOA, PATOLOGIA

    Odpowiedz
  • igła(2013-05-20 17:07) Zgłoś naruszenie 00

    Wprowadźcie najpierw składkę policjantom, wojskowym, sędziom, prokuratorom, rolnikom itp. i to już wystarczy. A dodatkowe ubezpieczenie od 1600zł. brutto to paranoja i chore pomysły Neumanna.

    Odpowiedz
  • JK(2013-05-20 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    do 10 S-w...jesli chcesz cos napisac to najpierw sprawdz.Od kiedy nie placa skladki zdrowotnej mundurowi ???Z tego co sie orientuje nie placa ZUS-u,ale nie z wlasnej winy tylko rzadu,ktory wycofal sie z oplacania ZUS -u mundurowym,bo trzeba by place urealnic o skladke co wydawalo sie bez sensu.Wzrosla by placa brutto a nic pozatym.

    Odpowiedz
  • Jożin z bażin(2013-05-20 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby było wszystko jasne-te zmiany mają dotyczyć wyłącznie plebsu.
    Elity polityczno-partyjne będą jak zawsze korzystały z własnych szpitali i przychodni.

    Odpowiedz
  • kot wica(2013-05-20 18:09) Zgłoś naruszenie 00

    Ostatnio od młodej mamusi usłyszałam, że wydała 800 zł na szczepienie 6 miesięcznego dziecka, pomimo, że jest ubezpieczona. Byłam w szoku. Matka jej dała, na szczepienie, bo nie miałaby za co przeżyć miesiąca. Dzieci w tym kraju rodzić się nie będą. Ja osobiście wolałabym, żeby nie utrzymywać fikcji, iż mamy coś bezpłatnie zapewnione z NFZ. Jak ktoś ma iść na borelioze do szpitala na wydział zakaźny i ma czekać w kolejce, to jest chore. Byłe solidaruchy, ludziom zgotowali ten los.

    Odpowiedz
  • ada(2013-05-20 19:05) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli niemala skladka na NFZ,ktora mi co miesiac potracacie z emerytury pojdzie tylko na utrzymanie urzednikow tej niepotrzebnej instytucji?
    I jak ten kraj ma byc zdrowy!

    Odpowiedz
  • gosc(2013-05-20 19:15) Zgłoś naruszenie 00

    lika, pamiętasz ja (Ewe) ze wsi rodzinnej? Takie teksty sa po prostu niesmaczne1

    Odpowiedz
  • qwert(2013-05-20 19:33) Zgłoś naruszenie 00

    Ministerstwo wprowadzając dodatkowe ubezpieczenie ma nadzieję, że większość Polaków się dodatkowo ubezpieczy jednak korzystać z tego będą nieliczni. problem jest tylko taki jak to zrobić aby nie wykorzystywana" pula" pieniędzy z tego ubezpieczenia nie pozostawała jako czysty zysk do podziału dla włascicieli firmy ubezpieczeniowej ale trafiała do systemu służby zdrowia, który KAŻDĄ KWOTĘ jaką otrzyma spożytkuje. Jednak jak to się uda to zależeć będzie ile dadzą zarobić ubezpieczycielom. Jeżeli za mało to nie będzie za dużo chętnych do prowadzenia tej formy działalności finansowej, a jak za dużo to będzie to musiało odbić się na wysokości składki. Pogodzenie tych interesów to stanowi główny problem dla liberałów. jeżeli ktoś ma pomysł jak tego dokonać to można podpowiedzieć decydentom. Bo bez znacznego dopływu gotówki z tego systemu dla służby zdrowia na nic się zda całe przedsięwzięcie. Liberałowie chętnie by dopuścili główny dopływ pieniędzy z takich składek dla właścicieli firm ubezpieczeniowych. POMÓŻCIE coś mądrego wymyślić w tym temacie !!!

    Odpowiedz
  • kostucha(2013-05-20 19:46) Zgłoś naruszenie 00

    tak się zarabia na pacjentach !!! grabież w białym fartuszku !!!

    Odpowiedz
  • Barbara(2013-05-20 19:49) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny Panie Adamie Perz, ekspertcie Ernst & Young - pisze pan "teraz z polis zdrowotnych korzysta 3,5 proc. Polaków, 12 proc. Brytyjczyków, 20 proc. Niemców i aż 50 proc. Irlandczyków" - jak będę zarabiać tak jak ww bardzo chętnie wykupię dodatkowe ubezpiecznie - NAPRAWDĘ

    Odpowiedz