statystyki

Państwo broni się przed antyszczepionkowcami: Poradnie dla wątpiących, ośrodki na wypadek epidemii

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto22.01.2020, 08:11
NIL i GIS odpowiadają lekarzom, że ich obowiązkiem jest rzetelne zbadanie pacjenta w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego, a także wydanie zaświadczenia ze wskazaniem daty i godziny prowadzonego badania oraz o poddaniu się obowiązkowym szczepieniom.

NIL i GIS odpowiadają lekarzom, że ich obowiązkiem jest rzetelne zbadanie pacjenta w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego, a także wydanie zaświadczenia ze wskazaniem daty i godziny prowadzonego badania oraz o poddaniu się obowiązkowym szczepieniom.źródło: ShutterStock

Lekarz nie musi zaświadczać pisemnie, że nie dojdzie do powikłań po szczepieniu, nie ma też obowiązku informowania o statystykach odczynów poszczepiennych – prezes Naczelnej Izby Lekarskiej wraz z głównym inspektorem sanitarnym opracowali i wysłali do lekarzy instrukcję na temat ich praw i obowiązków w związku z kwalifikacją do szczepienia.

To odpowiedź na rozwijającą się działalność przeciwników szczepień. Są coraz lepiej przygotowani od strony formalnej. Szukają kruczków na legalne odstąpienie od szczepienia, tak by nie zarzucono im, że odmawiają tylko i wyłącznie z powodów ideologicznych. Chcą mieć podstawę do twierdzenia, że robią to, bo dbają o bezpieczeństwo dziecka. Dlatego do inspekcji sanitarnych wysyłają dziesiątki pytań na temat działania szczepionek. W sieci pojawiło się też gotowe pismo, które sugerują zabrać na wizytę u lekarza. Wywód jest prosty: zakładamy, że szcz epionka jest bezpieczna, a jeśli tak jest, to w razie wszelkich powikłań zaistnieje konieczność wypłaty odszkodowania. Na dole było pozostawione miejsce na podpis lekarza: zobowiązanie zakładało wypłatę niebagatelnej kwoty – 1 mln zł .

NIL i GIS odpowiadają lekarzom, że ich obowiązkiem jest rzetelne zbadanie pacjenta w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego, a także wydanie zaświadczenia ze wskazaniem daty i godziny prowadzonego badania oraz o poddaniu się obowiązkowym szczepieniom. Informują jednocześnie, że do ich zadań nie należy informowanie o składzie czy działaniu szczepionki, czy o działaniach niepożądanych i szkodliwości preparatu. Brakuje podstaw prawnych, by tego żądać od lekarza. Dlatego nieudzielenie odpowiedzi na tego rodzaju pytania nie stanowi podstawy do odmowy przez rodziców lub opiekunów wykonania szczepienia. „Dostrzegając wzrost liczby przypadków kierowania wobec lekarzy nieuzasadnionych oczekiwań przez osoby zobowiązane do szczepień, NIL i GIS uważają, że wielokrotne, uporczywe wysuwanie wobec lekarza listy pytań i wniosków, które nie mieszczą się w zakresie badania kwalifikacyjnego, należy ocenić jako działanie mające na celu uniemożliwienie poddania się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu” – piszą we wspólnym komunikacie.

GIS opracował poza tym scenariusz lekcji o szczepieniach i profilaktyce chorób zakaźnych dla szkół. Zgodnie z nim nauczyciele mieliby opowiadać uczniom o tym, dlaczego warto się szczepić, czemu służy szczepienie, a także pomagać najmłodszym pokonać strach przed przyjęciem preparatu. Bo maluchom szczepienie kojarzy się z bólem. Scenariusz lekcji został już przesłany do MEN, który zadecyduje o tym, czy warto o takie lekcje rozszerzyć program nauczania.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

 • Marek(2020-01-23 19:44) Zgłoś naruszenie 5252

  No i pięknie. GIS nie odpowiedzialny, lekarz nie odpowiedzialny, umywają ręce a jak coś się stanie to radź sobie sam. To kto ma o tym wszystkim informować sprzątaczka w przychodni

  Odpowiedz
 • alek(2020-02-24 05:54) Zgłoś naruszenie 370

  O widze przekaz dnia ze stop o IV tej fazie badan. Wez dziecko przeczytaj najpierw co to jest zamiast klepac trzy po trzy bo troche sie zdziwisz jak sie okaze ze 80% zaaprobowanych lekow w PL i nie tylko jest w IV fazie badan;)

  Odpowiedz
 • i.(2020-02-24 05:52) Zgłoś naruszenie 340

  Ulotke kazdy moze przeczyrac sobie sam, niepotrzebny ci chyba lekarz do czytania skoro podstawowke skonczyles. Nie wiem kto ci nagadal glupot ze produkt leczniczy w tym szczepionka nie jest badany pod katem bezpieczenstwa ale nie byl to nikt madry

  Odpowiedz
 • Otwarty umysł(2020-01-29 09:56) Zgłoś naruszenie 3046

  Co za stek bzdur. W konstytucji jest zakaz prowadzenia testów na ludziach a więc testem jest jeżeli: Lekarz nie może przedstawic ulotki preparatu. Preparat nie jest przebadanany na bezpieczeństwo. Lekarz bierze odpowiedzialność na siebie. Dzisiaj widzę nowy wymiar Mengele. Nadejdzie czas że politycy i lekarze pójdę siedzieć.Amen

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Aron(2020-01-29 09:50) Zgłoś naruszenie 2542

  Po odmowie lekarza tym bardziej mądry rodzic nie zaszczepi dziecka nie wiadomo czym

  Odpowiedz
 • M(2020-01-29 13:34) Zgłoś naruszenie 2440

  Szkoda że Państwo nie dba i obywateli, o ich bezpieczeństwo tylko dba o zarobki firm farmaceutycznych. Tanio nas sprzedali

  Odpowiedz
 • Paulina(2020-01-29 10:19) Zgłoś naruszenie 2446

  No pieknie dosyc, ze od lat wmawiaja ze szczepionki to samo dobro, to teraz chca prac mozgi naszym dzieciom. Szczepionki sa w 4 fazie badan czytaj testuja je legalnie na dzieciach ludziach - i z naszych podatkow nas chca dobic. Czasami zastanawiam sie kto siedzi w rzadzie chyba same barany bo szczepionki i fluor wplynely na ich stan umyslu. Jezeli ktos uwaza ze szczepionki nie wywoluja powiklan to albo jest slepy, albo glupi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wazka(2020-01-29 18:56) Zgłoś naruszenie 1835

  W szczepionkach stosowane są adiuwanty na bazie związków glinu dla których nie istnieje żadne badanie potwierdzające ich bezpieczeństwo stosowania, nie ma żadnych badań z neutralnym placebo, są natomiast badania niezależnych badaczy, które potwierdzają zagrożenie dla żdrowia w przypadku ich stosowania.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Robert Wasilewski(2020-01-29 18:16) Zgłoś naruszenie 1639

  No - doktor Mengele byłby dumny ze swoich uczniów

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Lula(2020-01-30 13:29) Zgłoś naruszenie 1031

  Ludzie jak stado baranów boją się jakby co najmniej Ci panowie rządzili światem. Mogli sobie napisać co chcieli a prawo jest prawem i lekarz musi znać preparat jaki chce zastosować u pacjenta i musi umieć podstawowe informacje pacjentowi przekazać na temat skutków i wskazań itd. bo to lekarz będzie za to odpowiadał. Rodzic obowiązany jest odbyć z dzieckiem wizytę kwalifikacyjną. Lekarz jest obowiązany WYKLUCZYĆ przeciwwskazania, w tym nadwrażliwość na jakikolwiek składnik szczepionki, omówione w Chpl, a potem ma OBOWIĄZEK wystawić rodzicom/opiekunom prawnym zaświadczenie z przeprowadzenia badania kwalifikacyjnego. Rodzic ma wydać świadomą zgodę - lub nie - na szczepienie, jeśli uzna, że ma komplet informacji i taką zgodę wydać jest w stanie. I to wszystko.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • NopySą(2020-02-12 20:46) Zgłoś naruszenie 529

  A kto zostanie z dzieckiem które ucierpi po szczepieniu? PrzecIeż nie lekarz, Państwo wypnie d...e, a ty rodzicu żebraj o pomoc innych ludzi. Malo jest zbiórek?

  Odpowiedz
 • Ann(2020-02-13 00:05) Zgłoś naruszenie 426

  Coraz więcej mądrych rodziców. Ale państwo nie lubi tego, bo potem się robią niegrzeczni obywatele, którzy chcą zmian. Zaczynają protestować, pisać wnioski.. I co? Trzeba im jakoś zamknąć usta. Co to za dobry towar, którego ludzie nie chcą brać pod groźbą kary?

  Odpowiedz
 • Wiktor(2020-01-29 09:27) Zgłoś naruszenie 441

  A przed szczepionkami bez badań bezpieczenstwa nie chroni?

  Odpowiedz
 • Edyta (2020-02-13 09:07) Zgłoś naruszenie 124

  Ale skoro szczepionki są takie dobre to dlaczego nie chcecie wziąść odpowiedzialności wrazie ewentualnych powikłań? Skoro szczepienia są takie cudowne ochronne to nie macie co się bać epidwmie przecież jesteście chronieni. Każdy rodzic powinien decydować o swoim dziecku nie Państwo!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane