Internetowe Konta Pacjenta wyzwaniem dla lekarzy

autor: Agata Szczepańska14.11.2019, 08:26; Aktualizacja: 14.11.2019, 08:26
Aktywowanie Profilu Zaufanego nie wystarczy, żeby pacjent mógł korzystać z internetowego konta – zwraca uwagę Naczelna Rada Lekarska i apeluje o doprecyzowanie przepisów w zarządzeniu NFZ.

Aktywowanie Profilu Zaufanego nie wystarczy, żeby pacjent mógł korzystać z internetowego konta – zwraca uwagę Naczelna Rada Lekarska i apeluje o doprecyzowanie przepisów w zarządzeniu NFZ.źródło: ShutterStock

Aktywowanie Profilu Zaufanego nie wystarczy, żeby pacjent mógł korzystać z internetowego konta – zwraca uwagę Naczelna Rada Lekarska i apeluje o doprecyzowanie przepisów w zarządzeniu NFZ.

Projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o finansowanie aktywowania Internetowych Kont Pacjenta (IKP) dostosować ma przepisy do ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz.U. poz. 1590). Zakłada ona, że w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będzie można potwierdzić Profil Zaufany, co konieczne jest do tego, by korzystać z IKP. Resort zdrowia chciał w ten sposób ułatwić pacjentom uruchamianie tego narzędzia – zwłaszcza starszym osobom, które nie potrafią zrobić tego samodzielnie. Obecnie profil zaufany można potwierdzać m.in. w oddziałach NFZ i w ustawie zapisano, że fundusz nadaje lekarzom i pielęgniarkom POZ uprawnienia do potwierdzania go w swoim imieniu. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem cena za aktywowanie IKP w POZ wynosić będzie 12,30 zł brutto.

Do projektu zastrzeżenia ma NRL. Przede wszystkim wyraża stanowczy sprzeciw wobec wyznaczenia dwudniowego terminu na zgłaszanie uwag. – Żadne względy prawne ani organizacyjne nie uzasadniają takiego pośpiechu w tak ważnej sprawie, rzutującej na funkcjonowanie całego systemu wymiany danych o leczeniu pacjentów – podkreśla samorząd.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane