statystyki

Internetowe Konta Pacjenta wyzwaniem dla lekarzy

autor: Agata Szczepańska14.11.2019, 08:26; Aktualizacja: 14.11.2019, 08:26
Aktywowanie Profilu Zaufanego nie wystarczy, żeby pacjent mógł korzystać z internetowego konta – zwraca uwagę Naczelna Rada Lekarska i apeluje o doprecyzowanie przepisów w zarządzeniu NFZ.

Aktywowanie Profilu Zaufanego nie wystarczy, żeby pacjent mógł korzystać z internetowego konta – zwraca uwagę Naczelna Rada Lekarska i apeluje o doprecyzowanie przepisów w zarządzeniu NFZ.źródło: ShutterStock

Aktywowanie Profilu Zaufanego nie wystarczy, żeby pacjent mógł korzystać z internetowego konta – zwraca uwagę Naczelna Rada Lekarska i apeluje o doprecyzowanie przepisów w zarządzeniu NFZ.

Projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o finansowanie aktywowania Internetowych Kont Pacjenta (IKP) dostosować ma przepisy do ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz.U. poz. 1590). Zakłada ona, że w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będzie można potwierdzić Profil Zaufany, co konieczne jest do tego, by korzystać z IKP. Resort zdrowia chciał w ten sposób ułatwić pacjentom uruchamianie tego narzędzia – zwłaszcza starszym osobom, które nie potrafią zrobić tego samodzielnie. Obecnie profil zaufany można potwierdzać m.in. w oddziałach NFZ i w ustawie zapisano, że fundusz nadaje lekarzom i pielęgniarkom POZ uprawnienia do potwierdzania go w swoim imieniu. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem cena za aktywowanie IKP w POZ wynosić będzie 12,30 zł brutto.

Do projektu zastrzeżenia ma NRL. Przede wszystkim wyraża stanowczy sprzeciw wobec wyznaczenia dwudniowego terminu na zgłaszanie uwag. – Żadne względy prawne ani organizacyjne nie uzasadniają takiego pośpiechu w tak ważnej sprawie, rzutującej na funkcjonowanie całego systemu wymiany danych o leczeniu pacjentów – podkreśla samorząd.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane