statystyki

Wszystkie karetki z lekarzami będą w kolorze żółtym

autor: Agata Szczepańska07.10.2019, 10:11; Aktualizacja: 07.10.2019, 10:12
Zmieni się umundurowanie członków lotniczych zespołów ratunkowych – inne będzie w okresie letnim, a inne w zimowym. Od 2028 r. wszystkie ambulanse specjalistyczne mają być w kolorze żółtym.

Zmieni się umundurowanie członków lotniczych zespołów ratunkowych – inne będzie w okresie letnim, a inne w zimowym. Od 2028 r. wszystkie ambulanse specjalistyczne mają być w kolorze żółtym.źródło: ShutterStock

Zmieni się umundurowanie członków lotniczych zespołów ratunkowych – inne będzie w okresie letnim, a inne w zimowym. Od 2028 r. wszystkie ambulanse specjalistyczne mają być w kolorze żółtym.

To niektóre ze zmian, jakie wprowadzić ma projektowane rozporządzenie w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM) oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego. Nowela ma dostosować rozwiązania ujęte w rozporządzeniu z 18 października 2010 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 1251), do ustawy z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U. poz. 1115 ze zm.).

Projekt w dużej mierze powiela istniejące zapisy. Główne zmiany, jakie ma wprowadzić, dotyczą umundurowania członków lotniczych zespołów ratownictwa medycznego, m.in. w zakresie kolorystki i wymagań technicznych – w podziale na pory roku. Kombinezon lotniczy jednoczęściowy nie będzie już ubiorem całorocznym – tylko używanym w okresie wiosna-jesień. Zasadniczym argumentem do zmiany umundurowania stosowanego w okresie letnim jest jego nieprzewiewność, wynikająca z tego, że powinien on być trudnopalny, odporny na oddziaływanie substancji chemicznych, dobrze widzialny i antyelektrostatyczny. Powoduje to ryzyko przegrzania organizmu, z uwagi na wysokie temperatury panujące w śmigłowcu i brak klimatyzacji. Nowy kombinezon wykonany będzie z przewiewnej i lekkiej tkaniny. W pozostałe pory roku lub chłodniejsze dni używana będzie odzież przeciwwietrzna (kurtka letnia) i przeciwdeszczowa (membranowa kurtka i spodnie zimowe). Bielizna zimowa oraz kurtka ocieplacz zabezpieczać będą przed wychłodzeniem organizmu w czasie akcji ratunkowych prowadzonych w niekorzystnych warunkach pogodowych.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane