100 mln zł na niekomercyjne badania kliniczne

autor: Agata Szczepańska25.09.2019, 16:00; Aktualizacja: 25.09.2019, 16:13
Kolejny konkurs ABM chce ogłosić na początku przyszłego roku. Prawdopodobnie również przeznaczy na to 100 mln zł, ale wspierać w nim zamierza technologie nielekowe, czyli rozwój szeroko pojętej aparatury medycznej.

Kolejny konkurs ABM chce ogłosić na początku przyszłego roku. Prawdopodobnie również przeznaczy na to 100 mln zł, ale wspierać w nim zamierza technologie nielekowe, czyli rozwój szeroko pojętej aparatury medycznej.źródło: ShutterStock

Pediatria, neonatologia, neurologia, hematologia, radioterapia, onkologia i kardiologia – to dziedziny, które mogą liczyć na wsparcie Agencji Badań Medycznych. Wczoraj ogłosiła ona swój pierwszy konkurs. Finansować w nim będzie niekomercyjne badania kliniczne dotyczące technologii lekowych.

Agencja Badań Medycznych (ABM) to nowa instytucja powołana, by wspierać sektor ochrony zdrowia pod względem naukowym. Przede wszystkim ma inwestować w niekomercyjne badania kliniczne, których w Polsce prowadzi się bardzo mało (ok. 1–2 proc. wszystkich). Na pierwszy konkurs przeznaczono 100 mln zł. Wnioski można już składać (tylko elektronicznie, przez stronę ABM), będą one przyjmowane do 29 listopada br.

W ostatnich miesiącach przedstawiciele ABM spotykali się z przedstawicielami instytucji naukowych w Polsce – do których przede wszystkim kierowane jest wsparcie, by pokazać im możliwości, jakie daje współpraca z agencją.

– Trudno powiedzieć, ile może wpłynąć wniosków. Spodziewamy się, że może ich być od 10 do 1000 – mówi Radosław Sierpiński, p.o. prezesa ABM.

Dodaje, że różne instytucje są w różnym stopniu przygotowane do prowadzenia badań klinicznych. Są takie, a wśród nich również renomowane uniwersytety, które nigdy tego nie robiły i nie wiedzą, jak przygotować wniosek, a są i takie, które od mają co najmniej kilka gotowych projektów z zanadrzu.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane