statystyki

Zmiany w unijnym rozporządzeniu. Unia łaskawa dla polskich producentów leków

autor: Patryk Słowik18.04.2019, 19:00
Przyjęcie przepisów należy postrzegać jako sukces polskiego biznesu i europarlamentarzystów.

Przyjęcie przepisów należy postrzegać jako sukces polskiego biznesu i europarlamentarzystów.źródło: ShutterStock

Producenci leków generycznych będą mogli rywalizować z azjatyckimi firmami na tych samych zasadach. Prostsze będzie też wejście z produktami na rynek unijny. To kluczowe konsekwencje przyjętej wczoraj w Strasburgu przez Parlament Europejski zmiany w unijnym rozporządzeniu 469/2009.

Leki – w największym uproszczeniu – dzielą się na dwa rodzaje. Produkty oryginalne opracowywane są najczęściej przez koncerny farmaceutyczne. Po dopuszczeniu leku producent otrzymuje na terenie UE ochronę patentową. Trwa ona 20 lat, a przedsiębiorca może jeszcze ubiegać się o dodatkowe świadectwo ochronne, dzięki czemu jego monopol może być przedłużony o kolejne pięć lat. Drugi rodzaj to leki generyczne produkowane po wygaśnięciu ochrony patentowej na lek oryginalny. Dzięki temu są tańsze i łatwiej dostępne.

Polska jest mocna w produkcji generyków. I właśnie dla naszych firm korzystna będzie przyjęta przez europarlamentarzystów zmiana.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane