statystyki

Kukułcze jajo od rezydentów. Młodzi lekarze chcą wznowić protesty

autor: Agata Szczepańska25.03.2019, 16:00
Czasu nie jest dużo, bo żeby projekt mógł zostać uchwalony przez obecny parlament, powinien do Sejmu trafić najpóźniej w maju. Tak mówił minister Łukasz Szumowski, przy okazji dyskusji nad inną ustawą, dotyczącą wynagrodzeń.

Czasu nie jest dużo, bo żeby projekt mógł zostać uchwalony przez obecny parlament, powinien do Sejmu trafić najpóźniej w maju. Tak mówił minister Łukasz Szumowski, przy okazji dyskusji nad inną ustawą, dotyczącą wynagrodzeń.źródło: ShutterStock

Reforma systemu kształcenia lekarzy była jednym z warunków porozumienia, które zakończyło protest rezydentów. Minister zdrowia powołał zespół, na czele którego stanęli liderzy tej grupy. W połowie stycznia efekt jego prac został przekazany do resortu. Zespół przygotował projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 617 ze zm.) wraz z pakietem aktów wykonawczych.

Choć od tego czasu minęły już ponad dwa miesiące, projekt wciąż nie został skierowany do dalszych prac. Wiadomo, że niektóre zapisy resort popiera (zmniejszenie liczby specjalizacji), ale są też takie, które pociągnęłyby za sobą koszty (np. podwyższenie płac lekarzy w tracie szkolenia).

Przekazując ministrowi projekt, przewodniczący zespołu Jarosław Biliński podkreślał, że należy go przyjąć w całości. O to samo, a także o jak najszybsze podjęcie prac, apelowały Naczelna Rada Lekarska i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Cezar1(2019-03-26 12:11) Zgłoś naruszenie 252

  6 lat ciężkich studiów + rok stażu + 6 lat specjalizacji = 13 !at nauki. Po ukończeniu ,zdaniu egzaminu ze specjalizacji powinnini zarabiać 30.000 miesięcznie bez dyżurów.Nocna opieka zdrowotna w Polsce opiera się w 100% na młodych lekarzach w trakcie specjalizacji.Jak zastrajkują to pozostanie tylko znachor i piec chlebowy.Nikt nikomu nie bronił się uczyć.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • emert(2019-03-25 18:56) Zgłoś naruszenie 1265

  Najpierw niech się wykażą że leczą solidnie pacjentów a nie praca na pół gwizdka i spanie na dyżurach.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Plusz(2019-03-26 00:54) Zgłoś naruszenie 1037

  Nie jestem stara ale niestety dość często bywam w szpitalach i z przykrością stwierdzam że 90% rezydentów nie powinno mieć jeszcze tytułu lekarza !!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • czytelnik(2019-03-26 08:46) Zgłoś naruszenie 123

  ktoś tą sztafetę strajków musi ciągnąć, lada chwila być może załagodzą strajki nauczyciele, to ktoś musi być następny, nie ma chwili oddechu dla rządu

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane