statystyki

Zamieszanie z wejściem w życie e-skierowań. Od 1 kwietnia br. czy od 2021 r.?

autor: Agata Szczepańska11.03.2019, 09:21; Aktualizacja: 11.03.2019, 09:21
Do projektu zgłoszono również szereg uwag merytorycznych. Polska Izba Informatyki Medycznej (PIIM) oceniła, że uzależnienie przekazywania e-skierowań do SIM od sposobu finansowania wprowadzi niepotrzebne zamieszanie i utrudni życie lekarzom oraz pacjentom (mają być one bowiem wystawiane w postaci elektronicznej na świadczenia opłacane ze środków publicznych, z wyjątkiem tomografii komputerowej).

Do projektu zgłoszono również szereg uwag merytorycznych. Polska Izba Informatyki Medycznej (PIIM) oceniła, że uzależnienie przekazywania e-skierowań do SIM od sposobu finansowania wprowadzi niepotrzebne zamieszanie i utrudni życie lekarzom oraz pacjentom (mają być one bowiem wystawiane w postaci elektronicznej na świadczenia opłacane ze środków publicznych, z wyjątkiem tomografii komputerowej).źródło: ShutterStock

Projekt rozporządzenia dotyczącego elektronicznych skierowań wywołał konsternację. Uczestnicy konsultacji nie mają bowiem pewności, kiedy ich wystawianie stanie są obowiązkiem. I wskazują na potrzebę doprecyzowania tego terminu.

E-skierowania, zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia, mają być powszechnie wystawiane od 2021 r. Tymczasem rozporządzenie w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej (SIM), określające, które z nich będą musiały mieć taką formę, ma wejść w życie już za niespełna miesiąc.

– Projekt w proponowanym brzmieniu wskazuje na obowiązek wystawiania skierowań na wymienione w nim świadczenia w postaci elektronicznej od dnia wejścia w życie rozporządzenia. (…) Wobec tego niejasna jest deklaracja ministra zdrowia oraz informacje publikowane na stronie internetowej resortu, iż e-skierowania będą wystawiane obowiązkowo od 2021 r. – zwracał uwagę Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego. Wskazał przy tym, że od października zeszłego roku prowadzony jest pilotaż e-skierowania, zatem obowiązek ich wystawania od 1 kwietnia powinien dotyczyć tylko uczestniczących w nim placówek.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • j.(2019-03-11 20:38) Zgłoś naruszenie 20

    Jeśli niebawem np. skierowania i zapisy do lekarza będą tylko "e", to np. emeryt nie będzie mógł się leczyć, jeśli nie będzie miał wnuczka informatyka, który go elektronicznie zapisze na e-listę do e-lekarza, bo sam może sobie nie poradzić z zainstalowaniem aplikacji, wybraniem opcji, ściągnięciem wtyczki, pobraniem kodów jednorazowych, ustawieniem haseł i wygenerowaniem PIN-ów. Nie jestem komputerowym analfabetą, ale szlag mnie trafia, jeśli elektronizuje się wszystko na siłę w wielu przypadkach tylko komplikując nam życie. Elektroniczne przetargi, elektoniczne sprawozdania finansowe (a ileż z jednym i drugim problemów!), a teraz elektronizacja i digitalizacja wkracza w naszą prywatność. E-dowody, e-recepty, e-skierowania, e- przychodnie, e-lekarze.... Może tez ktoś wymyśli e-miłość i na koniec e-śmierć, bo zejść z tego świata też będzie można tylko elektronicznie!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane