statystyki

Big Data w walce z mafią lekową

autor: Klara Klinger, Tokfm30.01.2019, 06:39; Aktualizacja: 30.01.2019, 07:30
Do współpracy ma zostać również włączona policja, która po otrzymaniu informacji o nieprawidłowościach razem z inspektorami farmaceutycznymi może przeprowadzić kontrolę.

Do współpracy ma zostać również włączona policja, która po otrzymaniu informacji o nieprawidłowościach razem z inspektorami farmaceutycznymi może przeprowadzić kontrolę.źródło: ShutterStock

Skarbówka nawiązała współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia – mają zająć się tropieniem nielegalnego wywozu medykamentów.

Dane gromadzone w Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz NFZ będą wykorzystywane tak, aby móc bardziej precyzyjnie namierzać nieprawidłowości przy wywozie leków za granicę. Jak mogłoby to wyglądać? KAS posiada dane o sprzedaży i podatkach, NFZ – o refundacji. Jeżeli więc jakiś przedsiębiorca wykazywałby wysoką sprzedaż leków, będzie można sprawdzić, sięgając do danych funduszu, czy w tym zakresie dokonana została refundacja, czyli czy leki zostały sprzedane pacjentom. Przy braku refundacji można podejrzewać, że preparaty nie trafiły do chorych, tylko zostały wywiezione z kraju. Dotyczyłoby to tylko leków refundowanych, ale to właśnie w tej grupie jest najwięcej preparatów zagrożonych wywozem i których braki w aptekach są najbardziej niebezpieczne dla pacjentów. To spory problem – przez dwa lata farmaceuci zgłosili do inspekcji farmaceutycznej 16,5 mln razy, że nie mogą zamówić w hurtowni specyfików.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane