statystyki

Państwo przegrywa z mafią lekową

autor: Klara Klinger, Michał Janczura09.01.2019, 07:06; Aktualizacja: 09.01.2019, 08:07
Samo ministerstwo przekonuje, że przyspieszyło prace. – Nie jest możliwe administracyjne wprowadzenie zakazu takiej działalności, gdyż byłoby to niezgodne z zasadami UE w zakresie swobodnego przepływu towarów – przekonuje resort zdrowia.

Samo ministerstwo przekonuje, że przyspieszyło prace. – Nie jest możliwe administracyjne wprowadzenie zakazu takiej działalności, gdyż byłoby to niezgodne z zasadami UE w zakresie swobodnego przepływu towarów – przekonuje resort zdrowia.źródło: ShutterStock

Pacjenci nadal nie mogą kupić wielu leków, a przestępcy zarabiają miliardy złotych rocznie.

W najnowszym raporcie NIK, którego treść poznali dziennikarze DGP i TOK FM, kontrolerzy zarzucają organom państwa bezradność i brak zdecydowania. Dochodziło do sytuacji, w których inspekcja stwierdzała nieprawidłowości, ale nie była w stanie nałożyć kary. Efekty zaniechań? Czasowe lub długotrwałe braki w aptekach preparatów ratujących zdrowie i życie.

Inspektorzy obliczyli, że rocznie z kraju wyjeżdżają leki o wartości 3,5 mld zł. – To są niewyobrażalne ilości. Leki wyjeżdżają całymi tirami – mówi wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Michał Byliniak.

NIK w swoim raporcie stwierdza, że 57 proc. wywozu odbywa się nielegalnie. Przez dwa lata farmaceuci zgłosili do inspekcji farmaceutycznej 16,5 mln razy, że nie mogą zamówić w hurtowni leków dla pacjentów. Przestępcy są coraz bardziej zuchwali, bo widzą, że inspekcja nie jest w stanie ich kontrolować ani ścigać. Nawet gdy inspektorzy wykryli nieprawidłowości, nie byli w stanie nałożyć kary.

Jak zaznaczają eksperci NIK – na tego typu działalności tracą głównie pacjenci, którzy nie mogą zaopatrzyć się w leki wyprzedawane do innych krajów. Z danych samego resortu zdrowia wynika, że co miesiąc zgłaszanych jest kilkaset takich preparatów. Ostatnia lista wykazała rekordową liczbę 311 leków, do których chorzy mają utrudniony dostęp. Znalazły się tam preparaty onkologiczne, przeciwzakrzepowe, a ostatnio nawet szczepionki.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Polska to Nienormalność _ Inspektor (2019-01-09 12:04) Zgłoś naruszenie 21

    Pisałem do Ministerstwa Zdrowia aby przestali marnować nasze pieniądze i wprowadzili obowiązek wystawiania recept próbnych -pilotujących, gdyz wielu z pacjentów ma alergie a wykupując od razu całe paki leków później je nie użytkuje i zalegają one do przeterm9inowania w Ich kredensach gdy Państwo mase doplat do nich zrobiło. Najpierw partia próbna a potem docelowa jeżeli wszystko jest OK -ale Oni mi na to -figę>

    Odpowiedz
  • zlikwidować państwo(2019-02-05 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie są służby - policja, prokuratura, CBA, CBŚ itd. Nie ma? No właśnie. Tylko $$$ się liczy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane