Lekarze rodzinni nie chcą orzekać o sporcie

autor: Agata Szczepańska29.01.2019, 07:43; Aktualizacja: 29.01.2019, 08:15
ćwiczenia, bieganie, sport

– To nie lekarze POZ powinni orzekać o zdolności do uprawiania sportu. Ocena stanu zdrowia młodych sportowców wymaga specjalistycznej wiedzy medycznej, którą posiadają wyłącznie specjaliści medycyny sportowej, a w przypadku osób niepełnosprawnych – rehabilitacji medycznej – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.źródło: ShutterStock

Przerzucenie medycyny sportowej na podstawową opiekę zdrowotną (POZ) to nie tylko dodatkowa praca, ale także odpowiedzialność, wykraczająca poza kompetencje wielu lekarzy rodzinnych – przekonują skupiające ich organizacje. Odnoszą się w ten sposób do propozycji resortu zdrowia, by zaświadczenia dla młodych sportowców można było uzyskać w przychodni POZ.

Chodzi o projekty nowelizacji rozporządzeń w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia oraz w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Propozycję skrytykowały zarówno Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), jak i Federacja Porozumienie Zielonogórskie.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane