Uderzenie w przestępców wywożących leki z Polski

autor: Klara Klinger19.11.2018, 08:00; Aktualizacja: 19.11.2018, 08:09
Jakich leków głównie brakuje? Obok leków wywożonych znalazły się tam po raz pierwszy szczepionki.

Jakich leków głównie brakuje? Obok leków wywożonych znalazły się tam po raz pierwszy szczepionki.źródło: ShutterStock

Na liście medykamentów, których może zabraknąć, pojawiły się również szczepionki.

Jedenaście osób zostało zatrzymanych pod koniec ubiegłego tygodnia pod zarzutami działania w mafii lekowej. Specjalizowała się ona w nielegalnym wywozie leków z Polski i korzystaniu z odwróconego łańcucha dystrybucji. W szeroko zakrojonej akcji brali udział inspektorzy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej razem z 300 policjantami z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, wspólnie z prokuratorami z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Akcja objęła dziewięć województw.

W sumie przeszukano 120 aptek, biur rachunkowych, mieszkań i innych miejsc przechowywania dowodów. Jak tłumaczy na swoich stronach Ministerstwo Zdrowia, mechanizm działania grupy polegał na tym, że jej członkowie na podstawie fałszywych dokumentów zapotrzebowania skupowali leki na terenie całego kraju. Później trafiały one za granicę. Dotyczyło to m.in. leków onkologicznych, przeciwzakrzepowych i kardiologicznych. Również tych, które znajdują się w wykazie Ministerstwa Zdrowia jako zagrożone brakiem dostępności w Polsce. „Następnie leki te sprzedawane były do polskich hurtowni farmaceutycznych z przeznaczeniem na eksport lub bezpośrednio do hurtowni zagranicznych – z zyskiem mogącym sięgać nawet 100 proc. ceny zakupu w aptece. Przestępstwo polegające na odwróconym łańcuchu dystrybucji leków spowodowane jest m.in. tym, że leki w Polsce tych samych producentów są tańsze niż w innych krajach Unii Europejskiej” – opisuje Ministerstwo Zdrowia.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane