statystyki

Solidarność skarży przepisy o podwyżkach dla pielęgniarek

autor: Agata Szczepańska19.11.2018, 07:22; Aktualizacja: 19.11.2018, 08:36
– To oznacza, że wszystkie związki zawodowe działające w Polsce zostały pozbawione możliwości wpływu na określanie zasad podziału i wpływu na wysokość wynagrodzeń, nawet jeżeli zrzeszają pielęgniarki i położne bezpośrednio zainteresowane przedmiotem konsultacji – czytamy w skardze do MOP.

– To oznacza, że wszystkie związki zawodowe działające w Polsce zostały pozbawione możliwości wpływu na określanie zasad podziału i wpływu na wysokość wynagrodzeń, nawet jeżeli zrzeszają pielęgniarki i położne bezpośrednio zainteresowane przedmiotem konsultacji – czytamy w skardze do MOP.źródło: ShutterStock

Wykluczenie z konsultacji dotyczących podwyżek dla pielęgniarek i położnych przedstawicieli innych organizacji związkowych niż związek branżowy to powód skargi Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” do Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). Jej zdaniem rząd złamał w ten sposób Konwencję nr 98 dotyczącą stosowania zasad prawa organizowania się i rokowań zbiorowych i Zalecenie nr 113 MOP.

Chodzi o rozporządzenie z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. poz. 1400) będące konsekwencją zawartego 9 lipca porozumienia pomiędzy ministrem zdrowia a Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) oraz Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych (NIPiP). Na jego mocy dodatek do pensji, które otrzymywały pielęgniarki, włączono do podstawy wynagrodzenia, co przełożyło się wzrosty płac. Sam projekt został poddany konsultacjom, jednak realizował on tylko zapisy porozumienia, które zostało przygotowane z OZZPiP oraz pielęgniarskim samorządem.

Solidarność zwraca w tym kontekście uwagę, że inne reprezentatywne związki zawodowe również zrzeszają pielęgniarki i położne, zatem ograniczenie negocjacji jedynie do OZZPiP jest złamaniem zasad zapisanych w art. 4 Konwencji nr 98.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Witold (2018-11-19 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    Przytoczona podstawa prawna n ie daje nadziei na pozytywny wynik. To tylko ściema. Konwencja 98 Artykuł 4 "W razie potrzeby należy zastosować środki odpowiadające warunkom krajowym, do zachęcania i popierania jak najszerszego rozwoju i wykorzystywania procedury dobrowolnych rokowań dla zawierania układów zbiorowych pomiędzy pracodawcami i organizacjami pracodawców z jednej strony a organizacjami pracowników z drugiej, w celu uregulowania w ten sposób warunków pracy. "

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane