Tylko w tym roku na odrę zachorowało 33 tys. Ukraińców. 14 zmarło. Odsetek nieszczepionych jest tam najwyższy w Europie.
W 2017 r. w Demokratycznej Republice Konga, Indiach i Indonezji odnotowano więcej zachorowań na odrę niż na Ukrainie. Władze dopiero po krachu systemu szczepień zaczęły poważnie walczyć z problemem. W tym roku podjęto decyzję, by nie przyjmować niezaszczepionych dzieci do szkół. – Nie dopuśćcie do sytuacji, w której państwo przegra z ruchami antyszczepionkowymi – radzi w rozmowie z DGP pediatra Jewhen Komarowski, znany ukraiński promotor zdrowia.
Kramatorsk, maj 2008 r. Za sześć lat na trzy miesiące opanują go Rosjanie, ale na razie żyje względnie spokojnym życiem sporego ośrodka przemysłowego na Donbasie. 17-letni Anton Tyszczenko przyjął szczepionkę przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR). Jego samopoczucie szybko się pogorszyło. Chłopiec po kilku godzinach zmarł w szpitalu. – Zabili mi syna. Czy żeby zatrzymać te bandyckie szczepienia, trzeba było jego śmierci? – pyta w rozmowie z portalem Kramatorsk.info jego zrozpaczona matka Maryna.