statystyki

Regionalne sieci udarowe pokryją kraj

autor: Agata Szczepańska04.10.2018, 07:56; Aktualizacja: 04.10.2018, 08:56
Istotne je, by zabieg odbył się w ciągu 8 godzin od wystąpienia udaru, co wymaga szybkiej diagnostyki i przekazania pacjenta do odpowiedniej jednostki, która może go wykonać.

Istotne je, by zabieg odbył się w ciągu 8 godzin od wystąpienia udaru, co wymaga szybkiej diagnostyki i przekazania pacjenta do odpowiedniej jednostki, która może go wykonać.źródło: ShutterStock

Siedem placówek będzie testować nowoczesną metodę leczenia udarów niedokrwiennych mózgu. W ramach ogłoszonego wczoraj pilotażu mają zapewniać pacjentom szybką pomoc dostępną przez całą dobę.

Chodzi o trombektomię mechaniczną. To metoda, która może zapobiegać powikłaniom w udarze. Jest jednak skuteczna tylko u części chorych. – Na świecie szacuje się, że rocznie na milion pacjentów stu kwalifikuje się do trombektomii. Liczymy, że 5 proc. chorych z udarem niedokrwiennym będzie leczonych tą metodą, czyli w Polsce będzie to 4 tys. pacjentów w skali roku – mówiła na wczorajszej konferencji prof. Danuta Ryglewicz, krajowy konsultant w dziedzinie neurologii.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, przekonywał, że w pilotażu nie będzie testowana sama metoda, która jest dobrze znana i oceniana, ale organizacja leczenia – jak sprawdzi się system, jakie jest zapotrzebowanie, jaki jest koszt całej sieci.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane