Siedem placówek będzie testować nowoczesną metodę leczenia udarów niedokrwiennych mózgu. W ramach ogłoszonego wczoraj pilotażu mają zapewniać pacjentom szybką pomoc dostępną przez całą dobę.
Chodzi o trombektomię mechaniczną. To metoda, która może zapobiegać powikłaniom w udarze. Jest jednak skuteczna tylko u części chorych. – Na świecie szacuje się, że rocznie na milion pacjentów stu kwalifikuje się do trombektomii. Liczymy, że 5 proc. chorych z udarem niedokrwiennym będzie leczonych tą metodą, czyli w Polsce będzie to 4 tys. pacjentów w skali roku – mówiła na wczorajszej konferencji prof. Danuta Ryglewicz, krajowy konsultant w dziedzinie neurologii.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski, przekonywał, że w pilotażu nie będzie testowana sama metoda, która jest dobrze znana i oceniana, ale organizacja leczenia – jak sprawdzi się system, jakie jest zapotrzebowanie, jaki jest koszt całej sieci.
Reklama
– Procedura jest wykonywana w Polsce, ale do tej pory nie było to ustrukturyzowane w sieć wzajemnie powiązanych jednostek, które będą zapewniały całodobowy dostęp do takiego leczenia. Dotychczas część szpitali wykonywała trombektomię w godzinach pracy, a to nie o to chodzi. Chcemy, żeby pacjent o każdej porze dnia i nocy mógł otrzymać taką pomoc – mówił.

Reklama
Istotne jest bowiem, by zabieg odbył się w ciągu 8 godzin od wystąpienia udaru, co wymaga szybkiej diagnostyki i przekazania pacjenta do odpowiedniej jednostki, która może go wykonać.
Do pilotażu zakwalifikowało się siedem szpitali, ale ma być on sukcesywnie uzupełniany – gdy kolejne placówki spełnią warunki i zgłoszą taką gotowość. Już za trzy miesiące mają dołączyć kolejne, a po 12 miesiącach sieć ma pokryć cały kraj. W pierwszej fazie pilotażu udział wezmą udział: Górnośląskie Centrum Medyczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Kliniczny Szpital Wojewódzki w Rzeszowie, Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny w Lublinie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku oraz Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.
Świadczenia w ramach pilotażu będą udzielane od 1 grudnia br. Potrwa on do 30 listopada 2020 r.