statystyki

Regionalne sieci udarowe pokryją kraj

autor: Agata Szczepańska04.10.2018, 07:56; Aktualizacja: 04.10.2018, 08:56
Istotne je, by zabieg odbył się w ciągu 8 godzin od wystąpienia udaru, co wymaga szybkiej diagnostyki i przekazania pacjenta do odpowiedniej jednostki, która może go wykonać.

Istotne je, by zabieg odbył się w ciągu 8 godzin od wystąpienia udaru, co wymaga szybkiej diagnostyki i przekazania pacjenta do odpowiedniej jednostki, która może go wykonać.źródło: ShutterStock

Siedem placówek będzie testować nowoczesną metodę leczenia udarów niedokrwiennych mózgu. W ramach ogłoszonego wczoraj pilotażu mają zapewniać pacjentom szybką pomoc dostępną przez całą dobę.

Chodzi o trombektomię mechaniczną. To metoda, która może zapobiegać powikłaniom w udarze. Jest jednak skuteczna tylko u części chorych. – Na świecie szacuje się, że rocznie na milion pacjentów stu kwalifikuje się do trombektomii. Liczymy, że 5 proc. chorych z udarem niedokrwiennym będzie leczonych tą metodą, czyli w Polsce będzie to 4 tys. pacjentów w skali roku – mówiła na wczorajszej konferencji prof. Danuta Ryglewicz, krajowy konsultant w dziedzinie neurologii.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, przekonywał, że w pilotażu nie będzie testowana sama metoda, która jest dobrze znana i oceniana, ale organizacja leczenia – jak sprawdzi się system, jakie jest zapotrzebowanie, jaki jest koszt całej sieci.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane