statystyki

RODO a racjonalność w ochronie zdrowia

autor: Agata Szczepańska25.09.2018, 07:32; Aktualizacja: 25.09.2018, 08:26
W czasie wzywania chorych do gabinetów należy dążyć do minimalizacji ryzyka ujawniania informacji osobom postronnym.

W czasie wzywania chorych do gabinetów należy dążyć do minimalizacji ryzyka ujawniania informacji osobom postronnym.źródło: ShutterStock

Resorty zdrowia i cyfryzacji przygotowały specjalny poradnik dla lekarzy i pacjentów, który ma wyjaśniać zawiłości nowego prawa.

W publikacji jest mowa m.in. o tym, jak zapewnić anonimowość pacjentów w rejestracji, czy lekarz w czasie obchodu powinien zwracać się do nich imieniem i nazwiskiem, czy na drzwiach gabinetu można umieszczać tabliczkę ze specjalizacją lekarza i czy wolno udzielać informacji przez telefon.

Bo choć RODO stosuje się już czwarty miesiąc, to wątpliwości z tym związanych wciąż jest mnóstwo. W ostatnich dniach media społecznościowe obiegła informacja o lekarzu, który na drzwiach gabinetu wywiesił listę pacjentów, ale przypisał im imiona z bajek, książek czy mitologii. Widnieli na niej np. Włóczykij, Medea, Gargamel i Kali. Zaprezentowany wczoraj poradnik jasno mówi, że choć w czasie wzywania chorych do gabinetów należy dążyć do minimalizacji ryzyka ujawniania informacji osobom postronnym, to nie należy się uciekać do takich praktyk, jak wyżej opisane. A przede wszystkim, że zastosowane rozwiązania nie mogą w żaden sposób narażać pacjentów.

– Prawo do zdrowia i życia zawsze wygrywa z prawem do prywatności – przekonywał Maciej Kawecki, przewodniczący Grupy Roboczej ds. Ochrony Danych Osobowych, która opracowała dokument. Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski, podkreślał, że przy stosowaniu RODO najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane