statystyki

RODO a racjonalność w ochronie zdrowia

autor: Agata Szczepańska25.09.2018, 07:32; Aktualizacja: 25.09.2018, 08:26
W czasie wzywania chorych do gabinetów należy dążyć do minimalizacji ryzyka ujawniania informacji osobom postronnym.

W czasie wzywania chorych do gabinetów należy dążyć do minimalizacji ryzyka ujawniania informacji osobom postronnym.źródło: ShutterStock

Resorty zdrowia i cyfryzacji przygotowały specjalny poradnik dla lekarzy i pacjentów, który ma wyjaśniać zawiłości nowego prawa.

W publikacji jest mowa m.in. o tym, jak zapewnić anonimowość pacjentów w rejestracji, czy lekarz w czasie obchodu powinien zwracać się do nich imieniem i nazwiskiem, czy na drzwiach gabinetu można umieszczać tabliczkę ze specjalizacją lekarza i czy wolno udzielać informacji przez telefon.

Bo choć RODO stosuje się już czwarty miesiąc, to wątpliwości z tym związanych wciąż jest mnóstwo. W ostatnich dniach media społecznościowe obiegła informacja o lekarzu, który na drzwiach gabinetu wywiesił listę pacjentów, ale przypisał im imiona z bajek, książek czy mitologii. Widnieli na niej np. Włóczykij, Medea, Gargamel i Kali. Zaprezentowany wczoraj poradnik jasno mówi, że choć w czasie wzywania chorych do gabinetów należy dążyć do minimalizacji ryzyka ujawniania informacji osobom postronnym, to nie należy się uciekać do takich praktyk, jak wyżej opisane. A przede wszystkim, że zastosowane rozwiązania nie mogą w żaden sposób narażać pacjentów.

– Prawo do zdrowia i życia zawsze wygrywa z prawem do prywatności – przekonywał Maciej Kawecki, przewodniczący Grupy Roboczej ds. Ochrony Danych Osobowych, która opracowała dokument. Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski, podkreślał, że przy stosowaniu RODO najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane