statystyki

Nadchodzi rewolucja w rehabilitacji: Nielimitowany dostęp do fizjoterapeutów od 1 lipca

autor: Agata Szczepańska12.06.2018, 07:34; Aktualizacja: 12.06.2018, 08:35
fizjoterapeuta

Czy po 1 lipca poradnie rehabilitacyjne i gabinety fizjoterapeutów zaleje fala pacjentów z niepełnosprawnościami? =źródło: ShutterStock

Już 1 lipca wejdzie w życie ustawa, dzięki której osoby niepełnosprawne zyskają nielimitowany dostęp do fizjoterapeutów. Ale resort zdrowia chce skrócić kolejki dla wszystkich – po wakacjach uruchomi pilotaż by przetestować nowy model opieki.

O tym, jak ma on wyglądać, poinformowali wczoraj na wspólnej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski i prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk.

Główną zmianą ma być likwidacja skierowań dla osób cierpiących na częste dolegliwości, takie jak ból pleców, oraz dla pacjentów z przewlekłymi schorzeniami. Rehabilitacja ma być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, a fizjoterapeuta będzie miał większą swobodę w dobieraniu zabiegów (obecnie ordynuje je lekarz). Ma to skrócić kolejki i usprawnić system. W tej chwili na rehabilitację czeka się bardzo długo – w kolejce jest 1,6 mln osób. Z drugiej strony lekarze łatwo wydają skierowania, a pacjenci chętnie z nich korzystają. Rekordzista z Warszawy odbył w ciągu roku 262 dni terapeutycznych (rehabilitacja to nie tylko pojedyncze zabiegi, ale również turnusy, liczone w dniach). Minister Szumowski wyraził nadzieję, że pilotaż ruszy po wakacjach. W tej chwili wybierane są ośrodki, które wezmą w nich udział. Ma ich być ok. 20. Resort liczy, że do końca roku będą pierwsze dane o efektach pilotażu, a wiosną – konkretne wnioski.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane