statystyki

Fizjoterapeuci walczą o zniesienie skierowań dla niepełnosprawnych na rehabilitację

autor: Agata Szczepańska12.07.2018, 07:20; Aktualizacja: 12.07.2018, 07:52
Fizjoterapeuci przedstawili swoje propozycje ministerstwu i oceniają, że jest do nich pozytywne nastawienie.

Fizjoterapeuci przedstawili swoje propozycje ministerstwu i oceniają, że jest do nich pozytywne nastawienie.źródło: ShutterStock

Jedno skierowanie, ważne przez cały rok, powinno wystarczyć osobom niepełnosprawnym do korzystania z rehabilitacji – uważa Krajowa Izba Fizjoterapeutów. I o takim rozwiązaniu rozmawia z resortem zdrowia.

Ustawa z 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (Dz.U. poz. 932) zagwarantowała tej grupie pacjentów kolejne uprawnienia. Jednak wprowadziła też wiele niejasności. Eksperci spierają się, jak daleko sięgają nowe przywileje. Wątpliwości mają również placówki medyczne, od których często pacjenci otrzymują sprzeczne informacje.

NFZ informuje, że od 1 lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością m.in. ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w poradniach specjalistycznych, w szpitalach oraz rehabilitacji leczniczej, zgodnie ze wskazaniami medycznymi. To oznacza, że placówka powinna ich przyjąć w dniu zgłoszenia, a jeśli nie jest to możliwe, wyznaczać inny termin, przy czym świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) musi być udzielone w ciągu 7 dni roboczych od zgłoszenia. Poza tym ustawa pozwala m.in. na korzystanie z rehabilitacji bez limitów i wizyt u specjalistów bez skierowania.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane