Zdecydowana większość placówek, bo aż 456, zrealizowała ryczałt na poziomie powyżej 100 proc. – wynika z informacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Tylko 110 szpitali wykonało ryczałt na poziomie 90–100 proc., a jedynie 24 placówki (z 590, które funkcjonują w sieci) utrzymały się poniżej 90 proc. Oznacza to, że zrealizowały mniej świadczeń, niż pierwotnie planowano.Szpitale zakwalifikowane do sieci co do zasady rozliczają się w formie ryczałtowej. Oznacza to, że dana placówka otrzymuje rodzaj budżetu globalnego, obejmującego znaczną część realizowanych przez nią świadczeń. Wysokość ryczałtu na kolejny okres rozliczeniowy zależy od liczby i struktury świadczeń udzielonych w poprzednich okresach.
Jak informuje Sylwia Wądrzyk-Bularz, rzeczniczka NFZ, placówki w całej Polsce otrzymają w bieżącym okresie rozliczeniowym (czyli tym półroczu) o ponad 230 mln zł więcej na leczenie. W sumie w całym kraju do szpitali trafi w tym czasie ponad 11 mld zł.
Najwięcej świadczeń w ramach sieci udzieliły placówki z województw małopolskiego oraz wielkopolskiego. W tych oddziałach większość szpitali wykonała nadprogramową liczbę świadczeń i przekroczyła planowany ryczałt, co oznacza, że otrzymają one na kolejny okres rozliczeniowy wyższe finansowanie.
Przykładowo w Małopolsce ryczałt przekroczyło 26 placówek. Są to przede wszystkim szpitale specjalistyczne oraz mające w strukturze oddziały zabiegowe. – Również z racji tego, że mają one w swoich strukturach szpitalne oddziały ratunkowe, częściej i w większej liczbie przyjmują pacjentów w stanie nagłym. To też ma wpływ na wykonanie ryczałtu – wyjaśnia Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ.
Szpitale, które wykonały ryczałt na poziomie nie niższym niż 98 proc., w kolejnym okresie rozliczeniowym mogą liczyć na taką samą kwotę ryczałtu lub wyższą. Kwota, którą ostatecznie przeznaczy małopolski NFZ na ryczałty w pierwszym półroczu br., to ponad 927 mln zł (o ponad 23 mln zł więcej).