statystyki

Większość szpitali w sieci wydała więcej, niż dostała

autor: Agata Szczepańska10.04.2018, 05:50; Aktualizacja: 10.04.2018, 07:28
Najwięcej świadczeń w ramach sieci udzieliły placówki z województw małopolskiego oraz wielkopolskiego.

Najwięcej świadczeń w ramach sieci udzieliły placówki z województw małopolskiego oraz wielkopolskiego.źródło: ShutterStock

Zdecydowana większość placówek, bo aż 456, zrealizowała ryczałt na poziomie powyżej 100 proc. – wynika z informacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Tylko 110 szpitali wykonało ryczałt na poziomie 90–100 proc., a jedynie 24 placówki (z 590, które funkcjonują w sieci) utrzymały się poniżej 90 proc. Oznacza to, że zrealizowały mniej świadczeń, niż pierwotnie planowano.

Szpitale zakwalifikowane do sieci co do zasady rozliczają się w formie ryczałtowej. Oznacza to, że dana placówka otrzymuje rodzaj budżetu globalnego, obejmującego znaczną część realizowanych przez nią świadczeń. Wysokość ryczałtu na kolejny okres rozliczeniowy zależy od liczby i struktury świadczeń udzielonych w poprzednich okresach.

Jak informuje Sylwia Wądrzyk-Bularz, rzeczniczka NFZ, placówki w całej Polsce otrzymają w bieżącym okresie rozliczeniowym (czyli tym półroczu) o ponad 230 mln zł więcej na leczenie. W sumie w całym kraju do szpitali trafi w tym czasie ponad 11 mld zł.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane