statystyki

Sześć procent PKB na zdrowie budzi kontrowersje

autor: Klara Klinger07.11.2017, 07:19; Aktualizacja: 07.11.2017, 08:04
lekarz, pacjent, zdrowie

W czwartek Sejm ma się zająć projektem zaproponowanym przez ministra zdrowia.źródło: ShutterStock

6.8 proc. PKB do 2023 r., pacjent w centrum systemu oraz powołanie zespołu przy kancelarii premiera, który będzie wyznaczał i nadzorował realizację mierzalnych celów. Takie poprawki do rządowego projektu ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia przygotowały organizacje pacjentów. W czwartek Sejm rozpocznie prace nad projektem ustawy.

To propozycje niemal czterdziestu organizacji. Ich zdaniem wzrost nakładów do 2025 r. w wysokości 6 proc. to za mało. Uważają, że powinno być to 6,8 proc. i to do 2023 r., czyli do końca kolejnej kadencji parlamentu.

To termin realistyczny z punktu widzenia bezpieczeństwa finansów publicznych, który umożliwia zaciągnięcie politycznego zobowiązania przez wszystkie ugrupowania – tłumaczy Wojciech Wiśniewski z organizacji pacjentów.

– Dobrze, że mówi się o wzroście nakładów na zdrowie, ale to za mało – podkreśla Maria Libura z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Jej zdaniem dodatkowe pieniądze powinny wpadać do systemu, który jest dobrze zorganizowany. A teraz tak nie jest.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane