statystyki

Wojsko zapłaci za leczenie poszkodowanych cywili

autor: Aleksandra Kurowska20.04.2017, 06:49; Aktualizacja: 20.04.2017, 07:41
Leczenie finansowane będzie z budżetu państwa (z części na obronę narodową) w szpitalach wojskowych na terenie Polski

Leczenie finansowane będzie z budżetu państwa (z części na obronę narodową) w szpitalach wojskowych na terenie Polskiźródło: ShutterStock

 Gdy w wyniku działań polskich sił zbrojnych poza granicami kraju ucierpią obcokrajowcy, np. dzieci, będą mogli być bezpłatnie leczeni w naszym kraju. Takie zapisy znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa.

Leczenie finansowane będzie z budżetu państwa (z części na obronę narodową) w szpitalach wojskowych na terenie Polski. Skorzystać z niego będą mogli obcokrajowcy nieuprawnieni do bezpłatnej pomocy medycznej w naszym kraju w przypadkach, gdy doznali urazów w związku z działaniami jednostek wojskowych i o ile pomoc medyczna udzielana przez placówki w miejscu zdarzenia jest niewystarczająca.

Teraz publiczne finansowanie pomocy takim osobom nie jest możliwe. Zajmują się tym fundacje i stowarzyszenia. Na tej zasadzie w Polsce leczyła się np. 6-letnia Zarka postrzelona w Afganistanie. Zbiórkę pieniędzy dla niej zainicjowali na misji żołnierze XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, a potem włączyła się w nią jedna z fundacji. Pomoc otrzymał też kapitan afgańskiej policji, który ucierpiał w zdarzeniu. Za kolejnym afgańskim policjantem na przełomie roku wstawił się Marek Opioła, przewodniczący sejmowej komisji do spraw służb specjalnych, prosząc resort obrony o sfinansowanie leczenia, ale z przyczyn prawnych dostał odmowę. I tym razem zwrócono się o pomoc do instytucji pozarządowych.

Jednak jak podkreśla resort obrony, organizacje interesują się raczej dofinansowywaniem leczenia żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych RP niż poszkodowanych obcokrajowców. Dlatego ich działania mogą być fakultatywne, a odpowiedzialność za leczenie powinno przejąć państwo.


Pozostało jeszcze 28% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane