statystyki

Zdrowie: Nocne dyżury aptek do uporządkowania. Zapowiada się reforma

autor: Patryk Słowik21.12.2016, 07:24; Aktualizacja: 21.12.2016, 08:31
Dlaczego aptekarze tak się opierają przed nocnymi dyżurami?

Dlaczego aptekarze tak się opierają przed nocnymi dyżurami?źródło: ShutterStock

Farmaceuci muszą pomagać Polakom przez całą dobę, ale nie może to nadmiernie uderzać w ich swobodę prowadzenia biznesu. Potwierdzają to sądy, a ministerstwo szykuje reformę.

Przygotowywana przez Ministerstwo Zdrowia reforma prawa farmaceutycznego ma rozwiązać m.in. problem nocnych dyżurów. Resort kierowany przez Konstantego Radziwiłła przyznaje, że obecnie obowiązujące zasady są niewłaściwe. Jest bowiem tak, że ponoszone przez właściciela apteki koszty jednego dyżuru wynoszą ok. 400 zł. Natomiast obrót – jak wylicza samorząd aptekarski – oscyluje wokół 50 zł. Przy czym – jak mówią farmaceuci – większość sprzedawanego towaru to prezerwatywy. Produkt, który, bądź co bądź, można nabyć z pewnym wyprzedzeniem lub na stacji benzynowej.

Dlatego ministerstwo chce system zreformować – by nie obciążać nadmiernie aptekarzy, wśród których już teraz wielu prowadzi działalność na pograniczu opłacalności. Jakie zmiany są planowane? W ocenie wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy kluczowe jest to, by ograniczyć liczbę dyżurujących aptek do poziomu zaspokajającego realne potrzeby społeczne oraz jasno określić rolę izb aptekarskich przy ustalaniu harmonogramu dyżurowania w powiecie.

Korekta powinna dotyczyć art. 94 ust. 1 ustawy – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.). Stanowi on, że rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Harmonogram ten określa w drodze uchwały rada powiatu. Rzecz w tym, że zupełnie inaczej pojęcie „dostosowania do potrzeb ludności” postrzegają samorządowcy, a inaczej aptekarze. Zdaniem tych pierwszych chodzi o to, by obywatel w ciągu kilku minut mógł dotrzeć wygodnie do apteki. W ocenie farmaceutów kluczowe jest to, by w którejś z placówek leki były dostępne, lecz niekoniecznie w najbliższej. Powód? Po doraźnie przyjmowane leki przeciwbólowe ludzie i tak najczęściej idą do sklepu znajdującego się na pobliskiej stacji benzynowej. Gdy potrzeba produktu mniej popularnego bądź na receptę – realizują swe zamówienie w aptece przyszpitalnej. I te, zdaniem wielu farmaceutów, powinny pełnić całodobowe dyżury regularnie. Tym bardziej że wówczas zainteresowani nie muszą śledzić informacji na stronie internetowej miejskiego urzędu, która apteka akurat jest otwarta, lecz od razu wiedzą, gdzie mają się udać.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane