Elektronika w prywatnych samochodach ma zmniejszyć zatory na bramkach. Ale nie wszędzie pomoże. Tego lata kierowcy będą mogli za 25 zł kupić urządzenia viaAUTO, umożliwiające wjazd na autostrady bez stania w kolejce na bramkach. Do tego wystarczy doładowanie za 20 zł. Normalna cena tego urządzenia obecnie to 135 zł plus koszt doładowania co najmniej 50 zł. W promocjach viaAUTO sprzedawano po 70 zł plus 50 zł doładowania.
To niewielkie urządzenie pokładowe działające w ramach systemu viaTOLL, „osobowy” odpowiednik viaBOX, służącego do elektronicznego wnoszenia opłat przez ciężarówki. Kierowca, który dokonał przedpłaty, zasilając konto, sam otwiera sobie bramkę na wydzielonym pasie. I nie musi stać w kolejce do punktu poboru opłat. ViaBOX jako forma opłaty jest dobrowolny; w ciężarówkach to wyposażenie obowiązkowe.
Operator systemu viaTOLL jest gotów wprowadzić tego lata na rynek według preferencyjnych stawek 80 tys. dodatkowych urządzeń. Liczba robi wrażenie, bo dziś system viaAUTO ma 50 tys. aktywnych użytkowników.