statystyki

Boom na tunele w Polsce. Może zabraknąć firm do budowy

autor: Konrad Majszyk04.08.2016, 08:04; Aktualizacja: 04.08.2016, 09:12
Duże doświadczenie w drążeniu tuneli mają firmy, które pracują dla kopalni.

Duże doświadczenie w drążeniu tuneli mają firmy, które pracują dla kopalni.źródło: Materiały Prasowe

Kumulacja na rynku tuneli. Już powstających, jak i planowanych przejazdów jest tak dużo, że może zabraknąć firm, które będą w stanie je wykonać.

Na etapie realizacji, przetargów i planowania jest kilkanaście podziemnych tras. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w mniejszym stopniu PKP Polskie Linie Kolejowe wzięły na tapetę trudne i kosztowne inwestycje, w których sfinansowaniu mają pomóc środki unijne.

– Duża liczba tuneli planowanych przez GDDKiA to znak, że budowa dróg szybkiego ruchu zbliża się do terenów górzystych – tłumaczy Dariusz Blocher, prezes Budimeksu. – Inwestycji tunelowych jest obecnie tak dużo, że wykonawcom w Polsce może zacząć brakować kompetencji i zasobów technicznych – ostrzega.

Jak przyznaje, rozwiązaniem dla głównych graczy budowlanki będzie skorzystanie ze specjalistycznych podwykonawców albo sięgnięcie po doświadczenia spółek matek (w przypadku Budimeksu jest to hiszpański Ferrovial, który zbudował w Europie kilkadziesiąt tuneli).

Zdaniem Dariusza Blochera budowa tuneli to od strony inżynierskiej wyższa szkoła jazdy. – Wiąże się z ryzykiem geologicznym, które nie zawsze da się wyliczyć na potrzeby przetargów. Dlatego to nie powinny być kontrakty ryczałtowe rozstrzygane wyłącznie na podstawie ceny – twierdzi prezes Budimeksu.

– W Polsce nie ma wielu tuneli, co wynika z przyczyn topograficznych – mówi Piotr Kledzik, prezes Porr Infrastructure. – Wysyp tunelowych inwestycji nas cieszy, bo mamy w naszej strukturze m.in. kadrę dawnej Hydrobudowy-6, która budowała m.in. tunel Wisłostrady. Mamy doświadczenia z Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach, a możemy posiłkować się wiedzą silnego działu tunelowego w Wiedniu z doświadczeniem alpejskim – dodaje.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie