Gaśnicę samochodową lepiej zalegalizować, niż wyrzucić

autor: Małgorzata Raczkowska27.04.2015, 09:47; Aktualizacja: 27.04.2015, 10:09
gaśnica, trójkąt, apteczka,

Gaśnice pochodzące z domów i samochodów prywatnych stanowią odpady komunalne – wyjaśnia Małgorzata Czeszejko-Sochacka z Ministerstwa Środowiska.źródło: ShutterStock

Na przeglądzie samochodu diagnosta obejrzał gaśnicę i okazało się, że jest już przeterminowana od wielu lat – opowiada pani Anna. – Mechanik powiedział, że niby można ją legalizować, ale jest naprawdę stara i poobijana, więc za 20 zł lepiej kupić nową. Co też uczyniłam. I wtedy zastanowiłam się: co zrobić ze starą? Przecież nie wyrzucę jej do śmietnika. Zaczęłam szukać w internecie i nie znalazłam nic mądrego, głupich pomysłów trochę tak, na przykład, że z gaśnicy mogę zrobić sobie wazon... Ale kto ją przyjmie, gdzie oddać – zastanawia się kobieta

Gaśnice pochodzące z domów i samochodów prywatnych stanowią odpady komunalne – wyjaśnia Małgorzata Czeszejko-Sochacka z Ministerstwa Środowiska. – Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obligatoryjnym zadaniem samorządów w zakresie zapewnienia czystości i porządku na swoim terenie jest tworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Są to miejsca, w których mieszkańcy mogą pozbyć się nietypowych odpadów z gospodarstwa domowego. Informacje o PSZOK gmina ma obowiązek udostępnić m.in. na swojej stronie internetowej, ze wskazaniem adresów tych punktów, godzin przyjmowania odpadów, a także danych dotyczących firmy, siedziby i adresu prowadzącego obiekt. Natomiast gaśnice, które nie stanowią odpadów komunalnych, powinny być oddane firmom zajmującym się ich przetwarzaniem – twierdzi rzecznik.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

 • Cała ...(2015-04-27 18:26) Zgłoś naruszenie 02

  ... POlska ...

  Odpowiedz
 • Lucas(2015-04-28 01:59) Zgłoś naruszenie 13

  Guano prawda. Gaśnica saochodowa ma spełniać 2 warunki: ma być i ma być sprawna. Żadnych przeglądów, legalizacji i innych takich.

  Odpowiedz
 • Kuba(2015-04-30 08:30) Zgłoś naruszenie 31

  Bzdura - kłamstwo - cały artykuł to jest fałsz. Pisałem w tej sprawie do komendy głownej polcji - wyjaśniono mi że gaśnica ma być sprawna co nie oznacza że jak nie ma legalu to jest niesprawna. -tyle w skrócie --Niech autor przestanie bredzić i naganiać ludzi . Niech sam napisze do KGPOlicji.

  Odpowiedz
 • sn(2015-05-09 12:46) Zgłoś naruszenie 20

  Wszystkie gaśnice podlegają kontroli okresowej i legalizacji (proszkowe mają załadowany proszek ,który ma okres gwarancji np.3 lata, napompowany jest do zbiornika też gaz azot 1,6 -1,8 MPa ,producent na obudowie instruuje jakie przeglądy techniczne co ile wykonać) nie rzadziej niż raz na rok ,co potwierdzane jest przez serwis naklejką z oznaczona datą ważności -terminem następnego przeglądu , konserwacji (rozp.MSWiA z dnia 7.06.2010r DU nr 109 poz.719 paragraf 3 ust.2,3.Wykonują te usługowi uprawnione zakłady serwisowe i naprawcze sprzętu i urządzeń p.pożarowych (prowadzą też utylizację) . Są informacje na stronie www.usługi przeciwpożarowe oraz na stronie firmy budowlane-branża ppożarowa lub wpisać : naprawa gaśnic , są podane adresy firm z miast. To info dla SKP, Policji i klientów.

  Odpowiedz
 • jeżdrzący po punktach (2020-09-16 13:44) Zgłoś naruszenie 00

  to jest jedna wielka banda biurokratyczna wszyscy wszystko najlepiej wiedzą ,ale jak przyjdzie co do czego to wysyłają z jednego miejsc w drugie itd. idalej jestrś taki mądry jak byłeś na początku jak zaczynałeś zapytanie?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie