Dwa bliźniacze auta: Chevrolet Volt i Opel Ampera zostały ogłoszone europejskim "Samochodem Roku 2012" (Car of the Year, COTY). Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest przez jury, w którego skład wchodzi 59 dziennikarzy motoryzacyjnych z 23 europejskich krajów.

Opel Ampera i Chevrolet Volt byli niekwestionowanymi zwycięzcami uzyskując 330 punktów. Kolejne miejsca zajęli: VW up! (281 punktów) i Ford Focus (256 punktów).Po raz pierwszy w historii nagrody COTY, ostatecznego wyboru zwycięzcy dokonano podczas Salonu Samochodowego w Genewie.

Modele Ampera i Volt wspólnie zwyciężyły w ostatniej fazie konkursu, w której rywalizowało siedmiu kandydatów: Citroen DS 5, Fiat Panda, Ford Focus, Opel (Vauxhall) Ampera/Chevrolet Volt, Range Rover Evoque, Toyota Yaris oraz Volkswagenup! W sumie w zmaganiach o tytuł "Samochodu Roku 2012" wzięło udział 35 aut.

Kryteria wyboru stosowane przez jurorów zostały ustalone w oparciu o takie atrybuty, jak stylistyka, komfort, osiągi, innowacyjne technologie oraz wydajność. Opel Ampera i Chevrolet Volt to pierwsze auta elektryczne na rynku o rozszerzonym zasięgu. Źródłem zasilania silnika elektrycznego o mocy 111 kW/150 KM jest akumulator litowo-jonowy o pojemności 16 kWh. W zależności od stylu jazdy i warunków drogowych, samochody mogą przejechać od 40 do 80 km w elektrycznym, bezemisyjnym trybie jazdy. Koła aut są zawsze napędzane energią elektryczną. W rozszerzonym trybie jazdy, aktywowanym zaraz po osiągnięciu minimalnego poziomu naładowania akumulatora, uruchamia się silnik spalinowy, który napędza generator, zasilający elektryczną jednostkę napędową. W tym trybie zasięg pojazdów wzrasta do 500 km.