Drogowcy idą do sądów po zadośćuczynienie. Są pozwy przeciwko GDDKiA

autor: Krzysztof Śmietana04.09.2019, 10:05; Aktualizacja: 04.09.2019, 10:19
ILE WYNOSIŁA MARŻA FIRM BUDOWLANYCH W 2018 R.

ILE WYNOSIŁA MARŻA FIRM BUDOWLANYCH W 2018 R.źródło: DGP

Budimex i Mosty Łódź już złożyły pozwy przeciwko GDDKiA. Będzie więcej chętnych na rekompensaty za wzrost cen materiałów.

Liczne inwestycje drogowe, deweloperskie i modernizacje torów sprawiają, że ceny wielu materiałów rosną, uderzając w wykonawców. Dotarliśmy do wyliczeń jednej z dużych firm budowlanych, z których wynika, że kruszywa i cement zdrożały w pierwszym półroczu o 10–11 proc. Cena asfaltu wprawdzie na wiosnę nieco spadła, ale potem znowu wróciła do wysokiego poziomu, który utrzymuje się od końca 2018 r. O kilka procent staniała stal. Na podwyżki narzekają zwłaszcza firmy, które mają kilkuletnie umowy na budowę dróg.

– Ceny stali się uspokoiły, ale kruszyw i cementu wciąż rosną. To na pewno nie poprawi trudnej sytuacji dużych wykonawców, którzy mają w portfelu kontrakty podpisywane w latach 2015–2017 – mówi Marcin Lewandowski, prezes Trakcji. Wojciech Pater, szef firmy Mosty Łódź, dodaje: – Cement ostatnio rzeczywiście mocno zdrożał. Mamy podpisany kontrakt „projektuj i buduj” na realizację trasy S3 z Kamiennej Góry do granicy z Czechami i teraz szykujemy się do zakupów materiałów. Dzisiaj za tonę cementu trzeba zapłacić 320–330 zł, podczas gdy jeszcze w październiku 2018 r. było to 260 zł. Mamy więc wzrost o ponad 20 proc. – mówi. Dodaje, że rosną też ceny rur kanalizacyjnych i wszelkie usługi związane z robotami elektrycznymi.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie