statystyki

Drogowcy idą do sądów po zadośćuczynienie. Są pozwy przeciwko GDDKiA

autor: Krzysztof Śmietana04.09.2019, 10:05; Aktualizacja: 04.09.2019, 10:19
ILE WYNOSIŁA MARŻA FIRM BUDOWLANYCH W 2018 R.

ILE WYNOSIŁA MARŻA FIRM BUDOWLANYCH W 2018 R.źródło: DGP

Budimex i Mosty Łódź już złożyły pozwy przeciwko GDDKiA. Będzie więcej chętnych na rekompensaty za wzrost cen materiałów.

Liczne inwestycje drogowe, deweloperskie i modernizacje torów sprawiają, że ceny wielu materiałów rosną, uderzając w wykonawców. Dotarliśmy do wyliczeń jednej z dużych firm budowlanych, z których wynika, że kruszywa i cement zdrożały w pierwszym półroczu o 10–11 proc. Cena asfaltu wprawdzie na wiosnę nieco spadła, ale potem znowu wróciła do wysokiego poziomu, który utrzymuje się od końca 2018 r. O kilka procent staniała stal. Na podwyżki narzekają zwłaszcza firmy, które mają kilkuletnie umowy na budowę dróg.

– Ceny stali się uspokoiły, ale kruszyw i cementu wciąż rosną. To na pewno nie poprawi trudnej sytuacji dużych wykonawców, którzy mają w portfelu kontrakty podpisywane w latach 2015–2017 – mówi Marcin Lewandowski, prezes Trakcji. Wojciech Pater, szef firmy Mosty Łódź, dodaje: – Cement ostatnio rzeczywiście mocno zdrożał. Mamy podpisany kontrakt „projektuj i buduj” na realizację trasy S3 z Kamiennej Góry do granicy z Czechami i teraz szykujemy się do zakupów materiałów. Dzisiaj za tonę cementu trzeba zapłacić 320–330 zł, podczas gdy jeszcze w październiku 2018 r. było to 260 zł. Mamy więc wzrost o ponad 20 proc. – mówi. Dodaje, że rosną też ceny rur kanalizacyjnych i wszelkie usługi związane z robotami elektrycznymi.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie