Energopol Szczecin liczy, że uniknie upadłości, ale na budowanych przez przedsiębiorstwo trasach, w tym na S10, prawie nic się nie dzieje. Ruszyły za to pierwsze prace przy tunelu kolejowym pod Łodzią.
O problemach Energopolu Szczecin, firmy budowlanej z blisko 70-letnią tradycją, głośno jest od początku wakacji. Wtedy zarząd skierował do sądu wniosek o upadłość. Według spółki realizacja kontraktów podpisywanych w latach 2015–2016 stała się nieopłacalna, bo później doszło do dużego wzrostu cen materiałów, a rząd konsekwentnie odmawia waloryzacji starych umów. Na przełomie lipca i sierpnia spółka złożyła jednak do sądu nowy wniosek, tym razem w sprawie restrukturyzacji. Liczy teraz, że uniknie upadłości. – Czekamy, aż sąd wdroży postępowanie w sprawie restrukturyzacji spółki. Przestawiliśmy mu wszelkie dokumenty, m.in. porozumienie z bankami, a także z zamawiającymi. To przesłanki, które wskazują na to, że firma dalej może istnieć. Musi być zrestrukturyzowana, bo trzeba zapewnić płynność finansową – mówi Piotr Żak, rzecznik szczecińskiego Energopolu. Dodaje, że kilka dni temu firma zapłaciła pracownikom zaległe pensje. Ma też uzgodnienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która przejęła na siebie płatności wobec podwykonawców.
Firma deklaruje kontynuowanie inwestycji, ale wciąż prawie nic się nie dzieje na budowanych przez nią drogach. Spółka realizuje kilka ważnych tras w województwie zachodniopomorskim. Jak warty ponad pół miliarda złotych 18-kilometrowy odcinek trasy ekspresowej S10, który będzie też pełnić funkcję obwodnicy Wałcza. Ostateczny termin wykonania tego odcinka minął w maju. – Na obwodnicy Wałcza oczekujemy wznowienia głównych prac, m.in. układania asfaltu – mówi Mateusz Grzeszczuk, rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA. Drogowcy dostają wprawdzie zapewnienia od Energopolu, że jesienią zostanie osiągnięta przejezdność i będzie można wpuścić tam kierowców, ale z tygodnia na tydzień staje się to coraz mniej realne.