Rząd przyjął lex uber: Powrót aplikacji

autor: Piotr Szymaniak03.04.2019, 17:00
Aplikacja będzie musiała spełniać wymagania określone w rozporządzeniu, które ma wydać minister cyfryzacji.

Aplikacja będzie musiała spełniać wymagania określone w rozporządzeniu, które ma wydać minister cyfryzacji.źródło: ShutterStock

Projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, który ma ucywilizować rynek usług taksówkarskich, zmienia się jak w kalejdoskopie. Do ostatniej chwili między resortami infrastruktury, cyfryzacji i finansów toczyły się ustalenia dotyczące przepisów o możliwości używania aplikacji mobilnej zamiast taksometru.

I choć miesiąc temu podczas posiedzenia komisji prawniczej zrezygnowano z wprowadzenia art. 13b, który dopuszcza stosowanie aplikacji mobilnej służącej do rozliczania opłat za przejazd, to już w ostatecznej (i zarazem dziewiątej), przyjętej wczoraj przez rząd wersji został przywrócony.

Aplikacja będzie musiała spełniać wymagania określone w rozporządzeniu, które ma wydać minister cyfryzacji. Zgodnie z projektowanymi przepisami wykonawczymi opłata za przewóz ma być wyliczana na podstawie pokonanej odległości, czasu rozpoczęcia i trwania przewozu, lokalizacji startowej i docelowej oraz ewentualnie rodzaju bagażu. Aplikacja ma ewidencjonować przewozy, umożliwiać generowanie dokumentu potwierdzającego klientowi wykonanie usługi i raportowanie informacji do Centralnego Repozytorium Kas. Oprogramowanie musi też identyfikować kierowcę i klienta oraz zapewniać dostęp do metadanych służbom kontrolnym.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Krogulec(2019-04-19 21:10) Zgłoś naruszenie 00

    Cytuję: Oprogramowanie musi też identyfikować kierowcę i klienta oraz zapewniać dostęp do metadanych służbom kontrolnym. Misie stają się coraz ciekawsze, wszystko chcą wiedzieć. Nasza kochana Polska jest już nie tylko socjalistyczna, ale coraz bardziej policyjna!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie