statystyki

Nowela transportowa trafiła już do Senatu

autor: Piotr Szymaniak06.05.2019, 09:32; Aktualizacja: 06.05.2019, 09:32
TAXI, taksówka

Firma świadcząca usługi pośrednictwa przy przewozie osób będzie musiała wyrobić specjalną licencję i zlecać usługi podmiotom posiadającym odpowiednie uprawnienia. Łatwiej też będzie zostać taksówkarzem, bo do uzyskania licencji – nawet w dużych miastach – nie będzie już trzeba zdawać egzaminu z topografii miasta.źródło: ShutterStock

Firma świadcząca usługi pośrednictwa przy przewozie osób będzie musiała wyrobić specjalną licencję i zlecać usługi podmiotom posiadającym odpowiednie uprawnienia. Łatwiej też będzie zostać taksówkarzem, bo do uzyskania licencji – nawet w dużych miastach – nie będzie już trzeba zdawać egzaminu z topografii miasta.

Przyjęta w ekspresowym tempie przez Sejm nowelizacja ustawy o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 58 ze zm.) wprowadza też możliwość stosowania aplikacji mobilnej zamiast taksometru. Rząd uważa, że nowe rozwiązania pozwolą uporządkować rynek i zlikwidować szarą strefę. Przedstawiciele branży są jednak ostrożniejsi w ocenach.

– Ustawa wyrównuje zasady konkurencji na rynku przewozu osób. Z jednej strony umożliwia pociągnięcie do odpowiedzialności podmioty oraz kierowców działających nieuczciwie i w szarej strefie, co zapewni bezpieczeństwo dla pasażerów, a z drugiej – unowocześnia branżę taxi, dzięki czemu ta stanie się bardziej konkurencyjna – komentuje Agnieszka Ciesek z biura prasowego MyTaxi, korporacji, która działa w oparciu o aplikację mobilną, ale kursy zleca tylko licencjonowanym taksówkarzom.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie