statystyki

Prace nad "lex uber". Pobieranie opłaty za przejazd za pomocą aplikacji mobilnej?

autor: Piotr Szymaniak05.03.2019, 08:08; Aktualizacja: 14.05.2019, 14:59
TAXI, taksówka

Już teraz wykonywanie przewozów okazjonalnych na podstawie zleceń z aplikacji takich jak np. Uber jest niedozwolone. Warunkiem wykonania przewozu okazjonalnego, czyli np. przewozu ślubnego, jest wcześniejsze podpisanie umowy w siedzibie przedsiębiorstwa.źródło: ShutterStock

Im bliżej końca prac nad tzw. lex uber, tym więcej zmian. Na wniosek Ministerstwa Cyfryzacji w najnowszym projekcie ustawy o zmianie ustaw: o transporcie drogowym i o czasie pracy kierowców pojawiły się przepisy, dzięki którym będzie możliwe pobieranie opłaty za przejazd drogowy za pomocą aplikacji mobilnej. To jednak rozwiązanie na przyszłość, bo aby aplikacja mogła zastąpić taksometry i kasy fiskalne, trzeba odpowiednio dostosować prawo o miarach i ustawę o VAT.

Na razie minister właściwy do spraw cyfryzacji w porozumieniu z ministrem właściwym ds. gospodarki oraz z ministrem finansów określi w drodze rozporządzenia wymagania techniczne dla aplikacji.

Ustalenia wymagają takie kwestie, jak sposób prowadzenia ewidencji sprzedaży, wystawianie dokumentów przez aplikację, zabezpieczenie zewidencjonowanych danych czy bezpieczeństwo transmisji danych do Centralnego Repozytorium Kas. Aplikacja w założeniu ma bowiem działać podobnie jak kasy fiskalne on-line, czyli dla celów podatkowych natychmiast przesyłać informacje o wykonanych przejazdach.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Elkaaa(2019-03-06 10:28) Zgłoś naruszenie 10

    Moim zdaniem dobry pomysł. Te wszystkie taskówki opti taxi i inne co działają na zasadzie apki moim zdaniem są bardzo dobre. Łatwo się obsłużyć taką apką. samochód szybko podjeżdża i wszytko czarno na białym widzisz ile zapłacisz to chyba najważniejsze.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie