statystyki

Lex uber, wydanie ósme poprawione

autor: Piotr Szymaniak18.03.2019, 08:38; Aktualizacja: 18.03.2019, 08:44
TAXI, taksówka

Zdaniem przedstawicieli mytaxi oraz iTaxi przepisy powinny w większym stopniu uwzględniać rozwój technologicznźródło: ShutterStock

Ministerstwo Infrastruktury rezygnuje z przepisów dopuszczających możliwość pobierania opłat za przejazd taksówką przy pomocy aplikacji mobilnej.

Z korekty zawartej w ósmej już wersji nowelizacji ustawy o transporcie drogowym i o czasie pracy kierowców zadowoleni są taksówkarze, przynajmniej ci zrzeszeni w związku zawodowym Warszawski Taksówkarz. Korporacje już o wiele mniej.

– To krok w dobrym kierunku, bo urządzenie służące do naliczania opłaty musi być zatwierdzone przez Główny Urząd Miar. A o ile trudno sobie wyobrazić kontrolę metrologiczną aplikacji, to już program, który będzie fałszował jej wskazania – łatwo – mówi Jarosław Iglikowski z Warszawskiego Taksówkarza. Jednocześnie podkreśla, że bez wskazanych regulacji nadal będzie możliwe zamawianie kursów przez aplikację, która z góry poda cenę za przejazd. – W każdym taksometrze jest możliwość wbicia ceny umownej. Wówczas niezależnie od liczby przejechanych kilometrów na końcu kursu taksometr wyświetla ustaloną wcześniej opłatę, która jest też drukowana na paragonie fiskalnym. Więc te usługi są i mogą dalej być legalne, chyba że jakaś gmina nie zgadza się stosowanie na jej terenie cen umownych – dodaje taksówkarz.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie