statystyki

Nikt nie chce budować dróg

autor: Krzysztof Śmietana14.11.2018, 07:40; Aktualizacja: 14.11.2018, 07:48
Przedstawiciele branży budowlanej podkreślają, że firmy nie rezygnowałyby z kontraktów drogowych, gdyby rząd wprowadził mechanizmy waloryzujące.

Przedstawiciele branży budowlanej podkreślają, że firmy nie rezygnowałyby z kontraktów drogowych, gdyby rząd wprowadził mechanizmy waloryzujące.źródło: ShutterStock

Przez galopujące ceny materiałów kolejne firmy wycofują się z kluczowych odcinków. Opóźni to m.in. dokończenie autostrady A1.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W zeszłym roku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiadał, że prowadzona od kilkudziesięciu lat budowa A1 skończy się w 2021 r. Ale to już nierealne. Przed weekendem z podpisania umowy na budowę 24-kilometrowego odcinka z Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska (w kierunku Częstochowy) zrezygnował ostatni wykonawca, którego oferta była jeszcze w grze. To konsorcjum firm Budimex i Strabag. Doszło do tego tuż przed spodziewanym zawarciem kontraktu. Wcześniej zrezygnowały inne firmy – m.in. zwycięzca przetargu firma Mirbud. – Składając w grudniu zeszłego roku ofertę na budowę A1, kalkulowaliśmy trwający już trend wzrostu kosztów materiałów i usług podwykonawców. Jednak przeciągająca się procedura przetargowa przy jednoczesnym ponadnormatywnym wzroście cen wykonawstwa zmusiła nas do podjęcia decyzji o niepodpisywaniu umowy – mówi szef Mirbudu Jerzy Mirgos. Wykonawcy zaznaczają, że przy tak rozkręconym froncie robót w ciągu roku ceny materiałów i robocizny wzrosły o kilkadziesiąt procent. Choć konsorcjum Budimeksu zgłosiło cenę o 80 mln zł wyższą niż Mirbud, to również uznało, że kontraktu nie opłaca się realizować.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie